Prezydent Stanów Zjednoczonych prawdopodobnie zaakceptuje obłożenie Federacji Rosyjskiej nowymi sankcjami. Rzecznik Białego Domu wyjaśniła, że kurs jego administracji wobec Moskwy jest niezmiennie twardy. W gruncie rzeczy jednak Trump nie miał wyjścia, zmuszony do akceptacji sankcji przez Kongres.
W ocenie nie tylko opozycyjnych wobec Trumpa mediów amerykańskich, ale i mediów niemieckich, Kongres USA zdecydował się świadomie na konfrontację z prezydentem, forsując wprowadzenie nowych sankcji. Ich zdaniem Biały Dom, wbrew słowom jego rzecznik, miał być temu zdecydowanie przeciwny.
Wesprzyj nas już teraz!
Decyzja nie podoba się też niektórym przywódcom w Europie; swoje zaniepokojenie przyjęciem sankcji wyraził w poniedziałek między innymi szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, mówiąc o potencjalnie szkodliwym efekcie obostrzeń dla firm europejskich.
Chodzi tu przede wszystkim o import rosyjskiego gazu, a zwłaszcza projekt rozbudowy gazociągu Nord Stream. Komisja Europejska już w sobotę przekonywała, że ewentualne jednostronne objęcie Rosji nowymi sankcjami gospodarczymi przez USA może być sygnałem dla firm chcących wziąć udział w budowie niemiecko-rosyjskiego gazociągu. Amerykanie mają żywotny interes w zablokowaniu tej inwestycji, chcąc zdobyć dla swojego gazu rynek europejski.
W sprawie sankcji porozumiały się szerokie kręgi republikanów i demokratów, zarówno w Senacie jak i w Izbie Reprezentantów. To oznacza, że ewentualne weto Donalda Trumpa zostałoby łatwo przegłosowane, bo zwolennicy sankcji dysponują konieczną większością 2/3 głosów. Co więcej próba jej blokady przez prezydenta mogłaby zostać odczytana jako pośredni dowód na nieformalne powiązania z Kremlem, co od dłuższego czasu opozycyjni politycy i media zarzucają Trumpowi.
Ustawa Kongresu ma budzić w Białym Domu szczególne obiekcje ze względu na artykuł zobowiązujący amerykańskiego prezydenta do uzyskania zgody tego gremium w przyszłości, gdyby chciał znieść nałożone na Rosję sankcje. W ocenie Waszyngtonu to nieuzasadnione ograniczenie prezydenckich kompetencji.
Sankcje mają być odpowiedzią na domniemane mieszanie się Moskwy w prezydenckie wybory w USA w 2016 roku, aneksję Krymu oraz rosyjski udział w konflikcie syryjskim. Dodatkowo nowymi sankcjami zostaną objęte jeszcze dwa państwa, Korea Północna oraz Iran.
Ustawa zostanie przyjęta prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.
Źródła: faz.net, t-online.de
Pach