21 lipca 2021

USA: biskup Thomas Paprocki udzielił dyspensy i umożliwił odprawianie tradycyjnej Mszy łacińskiej

(Loneweed, Public domain, via Wikimedia Commons)

Biskup Thomas Paprocki ze Springfield w stanie Illinois w USA udzielił 19 lipca formalnego pozwolenia na odprawianie Mszy według Mszału z roku 1962. Jak zauważa Jonah McKeown z „National Catholic Register”, „dokument ten jest wyjątkowy w tym, że jest to dekret zawierający kanoniczne dyspensy, a nie jedynie oświadczenie” w reakcji na motu proprio Traditionis custodes papieża Franciszka. Biskup jest specjalistą w dziedzinie prawa kanonicznego, a jego dekret udziela dyspensy dwóm parafiom w jego diecezji.

Dokument papieża Franciszka mówi o „wskazaniu” przez biskupa miejsc, w których może być odprawiana tradycyjna liturgia, „jednak nie w kościołach parafialnych”. Biskup Paprocki, by udzielić dyspensy dwóm parafiom, powołał się na kanon 87, paragraf 1 Kodeksu prawa kanonicznego, który w całości mówi:

„Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych – ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra – od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.

Wesprzyj nas już teraz!

Natomiast w dekrecie bp. Paprockiego czytamy: „Ponieważ będzie to pożyteczne dla duchowego dobra wiernych, w stopniu, w jakim to może być konieczne, udzielona jest dyspensa od Art. 3, p. 2 Traditionis custodes, która upoważnia do używania Mszału rzymskiego z roku 1962 w kościołach parafialnych: św. Róży z Limy w Quincy w stanie Illinois i Najświętszego Serca w parafii św. Katarzyny Drexel w Springfield w stanie Illinois”.

Biskup Paprocki uznał także, że grupy działające w jego diecezji wypełniają wymóg postawiony w motu proprio ojca świętego, by nie wykluczały one „ważności i prawowitości reformy liturgicznej, nakazów Soboru Watykańskiego II i Magisterium Papieży”. Należą do nich Kanonicy Regularni św. Jana Kantego, Bractwo Kapłańskie św. Piotra oraz Kanonicy Regularni św. Tomasza z Akwinu.

Źródło: ncregister.com

jjf

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(16)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 655 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram