Biskupi z Kolorado zaapelowali o poszanowanie decyzji osób wyrażających sprzeciw sumienia wobec szczepionek przeciw COVID-19. Wystosowali specjalny list pasterski z wsparciem dla osób nie zgadzających się na narzucenie obowiązkowych szczepień.
„W przypadku szczepionki COVID-19 jesteśmy przekonani, że rząd nie powinien narzucać interwencji medycznych jednostce lub grupie osób. Zachęcamy do poszanowania przekonań i osobistych wyborów każdej osoby” – czytamy w dokumencie Konferencji Biskupów Kolorado, podpisanym przez abp. Samuela Aquilę z Denver i innych hierarchów.
2 sierpnia burmistrz Denver Michael Hancock ogłosił rozporządzenie, zgodnie z którym wszyscy pracownicy miejscy i pracownicy sektora prywatnego zatrudnieni w branży niosącej większe ryzyko zakażenia zostaną w pełni zaszczepieni do 30 września. Dotyczy to pracowników domów opieki, noclegowni dla bezdomnych, szpitali, zakładów poprawczych, nauczycieli i personelu w szkołach. Jednocześnie ratusz zastrzegł możliwość odmówienia szczepienia z powodów medycznych lub religijnych, lecz na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków pracy z takimi osobami.
Wesprzyj nas już teraz!
Biskupi Kolorado podziękowali za uwzględnienie sprzeciwu sumienia ze względów religijnych w polityce miasta, oraz podkreślili, że odmowa może być uzasadniona w ocenie jednostki. „Kościół katolicki naucza, że człowiek może odmówić interwencji medycznej, w tym szczepienia, jeśli sumienie skłania go do takiej decyzji” – napisali.
„Szczepienie nie jest moralnie obowiązkowe i musi być dobrowolne” – powiedzieli biskupi. Istnieje moralny obowiązek odrzucenia szczepionek i innych produktów medycznych „stworzonych przy użyciu linii komórek ludzkich pochodzących z aborcji”, z wyjątkiem „warunków specyficznych dla danego przypadku”, w których nie ma innych dostępnych alternatyw i „zamiarem jest zachowanie życia”. „Ocena osoby, czy korzyści z interwencji medycznej przeważają nad niepożądanymi skutkami ubocznymi, powinna być uszanowana, chyba że jest ona sprzeczna z katolickimi moralnymi wytycznymi” – dodali.
W marcu biskupi z Kolorado ocenili szczepionkę firmy Johnson&Johnson, podczas opracowywania której korzystano z linii komórkowych dzieci zabitych w aborcji na każdym etapie produkcji jako „nieetyczną”. Natomiast wątpliwości etycznych nie wzbudzają ich zdaniem preparaty Pfizera/ BioNTech i Moderny. Sam abp Aquila opublikował w mediach społecznościowych moment przyjęcia pierwszej dawki szczepionki Moderny, wzywając do modlitewnego rozeznania przyjęcia preparatu jeżeli pojawi się taka możliwość.
W kwestii przymusu szczepień biskupi przypomnieli treść stanowiska Kongregacji Nauki Wiary z grudnia 2020 r. stwierdzającego, że „szczepienie nie jest obowiązkiem moralnym, stąd też musi być dobrowolne”. W watykańskim dokumencie podkreślono jednocześnie obowiązek dążenia do dobra wspólnego. To dobro wspólne, „w przypadku braku innych środków powstrzymania lub nawet zapobieżenia epidemii, może zalecać szczepienia, szczególnie w celu ochrony najsłabszych i najbardziej narażonych”. Natomiast ci, którzy ze względu na swe sumienie odmawiają stosowania szczepionek wyprodukowanych przy użyciu linii komórkowych pozyskanych w wyniku aborcji, muszą „podjąć kroki w celu uniknięcia, za pomocą innych środków profilaktycznych i odpowiedniego zachowania, stania się nośnikami przenoszenia czynnika zakaźnego”.
„Zawsze pozostajemy czujni, gdy jakakolwiek biurokracja stara się narzucić grupie ludzi jednolite i rozległe wymagania w obszarach przynależnych osobistemu rozeznaniu we włąsnym sumieniu” – napisali biskupi, dodając, że „naruszenie praw człowieka i utrata szacunku dla danej przez Boga godności każdej osoby często zaczyna się od rządowych nakazów, które nie szanują wolności sumienia”.
Źródło: ncregister.com / vaticannews.va
PR