15 czerwca 2021

USA: biskupów może podzielić dokument w sprawie Eucharystii?

(fot. youtube)

Czy episkopat amerykański zajmie się kwestią Komunii świętej dla prezydenta Joe Bidena i czy biskupi podzielą się w głosowaniu nad proponowanym dokumentem, jak sugerują „postępowi katolicy”?

Biskupi mają w dniach od 16 do 18 czerwca debatować nad tym, czy rozpocząć opracowywanie dokumentu dot. nauczania na temat Eucharystii. Natomiast nic nie wiadomo na temat ewentualnej dyskusji dot. udzielania lub odmowy Komunii Świętej Bidenowi i innym politykom, którzy deklarują, że są katolikami, a poprzez swojej działania publiczne zaprzeczają nauczaniu Kościoła.

Hierarchowie w proponowanym zarysie dokumentu dot. Eucharystii mieliby kompleksowo potraktować nauczanie Kościoła o Eucharystii, wspominając nie tylko o zasadach godnego przyjmowania Komunii. W dokumencie miałyby znaleźć się kwestie dotyczące Eucharystii jako „ofiary”, przywrócenia niedzieli jako dnia świętego, wiary w Rzeczywistą Obecność Pana Jezusa i ważności uczynków miłosierdzia.

Wesprzyj nas już teraz!

Podczas spotkania wirtualnego Nuncjusz Apostolski w Stanach Zjednoczonych abp Christophe Pierre, jak i przewodniczący konferencji abp Jose Gomez z Los Angeles wygłoszą przemówienia.

Biskupi mają debatować i głosować nad dziewięcioma punktami programu, w tym dwa mają dotyczyć kanonizacji, kolejne zatwierdzenia tłumaczeń liturgicznych, oświadczenia o posłudze rdzennych Amerykanów oraz ram duszpasterskich dla duszpasterstwa małżeństw i życia rodzinnego, a także dla młodzieży i młodych dorosłych.

Hierarchowie zapoznają się również z prezentacją na temat trzyletniej inicjatywy Odnowy Eucharystii, którą wygłosi biskup Andrew Cozzens, przewodniczący komitetu ewangelizacyjnego.

Przewiduje się inicjatywę „Ruchu Przebudzenia Eucharystycznego,” która miałaby rozpocząć się latem 2022 r. i potrwać trzy lata. W 2024 r. przewidziano Krajowy Kongres Eucharystyczny, którego celem miałoby być „formowanie i wysłanie ponad 100 tys. misjonarzy Eucharystii do diecezji i parafii w całym kraju”. Kapłani wspominają o potrzebie rozwoju ruchu eucharystycznego na poziomie parafialnym i diecezjalnym.

Hierarchowie będą debatować także nad wyświęceniem porucznika J. Verbis Lafleura, kapłana diecezji Lafayette w Luizjanie, który zgłosił się na ochotnika jako kapelan wojskowy podczas II wojny światowej. Był on jeńcem wojennym w obozie japońskim i ostatecznie oddał swoje życie, ratując kolegów na japońskim statku, który został ostrzelany u wybrzeży Filipin.

Druga sprawa dotyczy amerykańskiego kapitana marynarki handlowej Leonarda LaRue z diecezji Paterson w New Jersey. LaRue był kapitanem statku, który w 1950 roku uratował ponad 14 tys. koreańskich uchodźców w Hungnam, uciekających przed inwazją chińskiej armii na początku wojny koreańskiej (tzw. cud bożonarodzeniowy).

Biskupi zapoznają się ze sprawozdaniem Krajowej Komisji Rewizyjnej dot. ochrony dzieci i młodzieży. Chodzi m.in. o sprawę byłego kardynała Theodore’a McCarricka.

Inne działania obejmują zatwierdzenie ram duszpasterskich dla posługi małżeńskiej: Powołanie do miłości”, a także „Oświadczenia o posłudze rdzennych Amerykanów.”

„Magazyn America” sugeruje, że najbliższe posiedzenie episkopatu może podzielić biskupów w sprawie Bidena i aborcji. Zdaniem jezuickiego pisma, cześć hierarchów obawia się upolitycznienia głosowania w sprawie Eucharystii.

„Na początku tego roku biskup Kevin Rhoades, przewodniczący komitetu doktrynalnego Konferencji Biskupów Katolickich USA podjął pierwsze kroki w procesie, który może doprowadzić do przyjęcia przez biskupów formalnego oświadczenia dotyczącego spójności eucharystycznej. Zgodnie z projektem propozycji przekazanym biskupom USA wraz z notatką przewodniczącego konferencji arcybiskupa José Gomeza 22 maja, proponowane oświadczenie jest odpowiedzią na plan strategiczny, koncentrujący się na Katechizmie dotyczącym komunii jako zalecenia dla grupy roboczej arcybiskupa Gomeza utworzonej po wyborach prezydenta Joe Bidena w listopadzie ubiegłego roku. Biden, drugi katolicki prezydent kraju, popiera dostęp do aborcji, którą Kościół potępia” – czytamy.

Zgodnie z propozycją „oświadczenie będzie skierowane do wszystkich katolików,” ale będzie „zawierało również teologiczne podstawy dyscypliny Kościoła dotyczącej przyjmowania Komunii Świętej oraz specjalne wezwanie skierowane do tych katolików, którzy są liderami kultury, polityki, czy przywódcami w parafiach, aby świadczyli o wierze”.

Pod koniec kwietnia arcybiskup Gomez miał poinformować Watykan, że episkopat USA planuje przygotować dokument dotyczący Eucharystii. W tym samym miesiącu arcybiskup Joseph Naumann z Kansas City, przewodniczący Komitetu episkopatu ds. Działań Pro-Life powiedział agencji Associated Press, że konieczne jest zganienie prezydenta Bidena za jego poparcie dla aborcji.

Na początku maja zaś kardynał Luis F. Ladaria SJ, prefekt Kongregacji Nauki Wiary napisał list do arcybiskupa Gomeza, wzywając biskupów amerykańskich do „powolnego działania i poszukiwania jedności w tym temacie.”

„Kongregacja zauważa, że ​​taka polityka, biorąc pod uwagę jej prawdopodobnie kontrowersyjną naturę, może mieć odwrotny skutek i stać się źródłem niezgody, a nie jedności w episkopacie i całym Kościele w Stanach Zjednoczonych” – napisał szef Kongregacji Nauki Wiary.

Prawie 70 biskupów podpisało list 13 maja, prosząc abp. Gomeza o opóźnienie dyskusji na temat dokumentu do czasu, gdy biskupi będą mogli spotkać się osobiście.

 „Poważny charakter tych problemów – zwłaszcza imperatywu wykucia istotnej jedności – uniemożliwia produktywne rozwiązanie ich w rozbitej i odizolowanej scenerii spotkania na odległość” – napisali hierarchowie w liście podpisanym przez  czterech kardynałów amerykańskich, kard. Wiltona Gregory’ego z Waszyngtonu.

Kilka dni później, 22 maja, arcybiskup Gomez rozesłał notatkę do wszystkich hierarchów, informując, że głosowanie odbędzie się w czerwcu.

Potrzebne jest poparcie dwóch trzecich hierarchów, by rozpocząć prace nad dokumentem. „Postępowi katolicy” obawiają się, że jeśli konferencja ostatecznie zaakceptuje dokument i będzie on zobowiązywał biskupów do podjęcia decyzji o tym, kto jest uprawniony do przyjęcia komunii w ich diecezjach, konieczna będzie interwencja Rzymu.

Źródło: catholicnewsagency.com, americamagazine.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram