18 maja 2021

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych ogłosił, że zajmie się wprowadzonym w stanie Missisipi zakazem zabijania dzieci nienarodzonych po 15. tygodniu życia płodowego. Ta stanowa ustawa faktycznie zakwestionowała orzeczenie Sądu Najwyższego z 1973 roku, legalizujące aborcję w całym kraju.

 

Niemal 50 lat później, po wprowadzonych za prezydentury Donalda Trumpa zmianach w składzie trybunału, jego „konserwatywna większość będzie miała okazję do ponownego rozważenia przełomowej decyzji legalizującej aborcję w całym kraju”, pisze portal Politico. Według niego, większość ta wynosi 6:3 i jest „gotowa do wyeliminowania lub, co bardziej prawdopodobne, ograniczenia prawa do terminacji ciąży”.

Z prawnego punktu widzenia Sąd Najwyższy rozstrzygnie kwestię, która miała zasadnicze znaczenie już w sprawie Roe przeciwko Wade z 1973 roku: czy wszelki zakaz aborcji dokonywanej zanim płód może przeżyć poza łonem matki jest niezgodny z konstytucją Stanów Zjednoczonych.

Najprawdopodobniej trybunał zajmie się sprawą jesienią, co oznacza, że wyrok zapadnie latem 2022 roku, kilka miesięcy przed wyborami uzupełniającymi do Izby Reprezentantów i Senatu. Decyzja ta wpisze się także w konflikt między administracją prezydenta Joego Bidena, która wspiera aborcję, a coraz liczniejszymi stanami, które chcą ją ograniczyć lub jej zakazać.

Stan Missisipi wprowadził zakaz aborcji po 15. tygodniu ciąży w 2018 roku. Jednak w praktyce był on blokowany przez sędziów, którzy powoływali się na wyrok Sądu Najwyższego z 1973 roku. Z kolei większość ekspertów medycznych uważa, że dziecko może przeżyć poza łonem matki dopiero około 24. tygodnia ciąży, tłumaczy Politico.

Decyzję Sądu Najwyższego o zajęciu się sprawą z zadowoleniem przyjęły organizacje skupiające obrońców życia w USA.

 

Źródło: KAI

RoM

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie