19 maja 2022

USA i Polska w czołówce państw pomagających Ukrainie. Niemcy na 14. miejscu

(Fot. Pixabay)

Kanclerz Olaf Scholz zapewnia, że Ukraina „może polegać” na pomocy Niemiec w walce z agresją Putina. Między 24 stycznia a 10 maja rząd federalny obiecał Ukrainie pomoc w wysokości 2,35 mld euro, co w wartościach bezwzględnych stawia Niemcy na czwartym miejscu – po USA, Polsce i Wielkiej Brytanii.

Jednak porównując wielkości gospodarek, Niemcy znajdują się dopiero na 14. miejscu, wyprzedzone przez wiele mniejszych krajów – pokazują dane Instytutu Gospodarki Światowej (IfW) z Kilonii, przedstawione w środę przez portal dziennika „Bild”.

Badanie „Ukraine Support Tracker” rejestruje pomoc militarną, finansową i humanitarną z 31 krajów, w tym państw UE i grupy G7. Pomocą tą mogą być zaopatrzenie medyczne, żywność, broń i sprzęt wojskowy.

Wesprzyj nas już teraz!

„Porównując wielkość produktu krajowego brutto (PKB) widać, że nawet znacznie mniejsze kraje podejmują większe od Niemiec wysiłki, by wspomóc Ukrainę” – podkreśla „Bild”. Do krajów tych zaliczają się Estonia (na pomoc dla Ukrainy wydała 0,8 proc. swojego PKB), Łotwa (0,72 proc. PKB) oraz bezpośredni sąsiad Ukrainy – Polska, która udzieliła pomocy o wartości 0,45 proc. własnego PKB. Na czwartym miejscu znalazły się USA – największa gospodarka świata (0,22 proc.).

Niemcy zajęły tu dopiero 14. miejsce, plasując się pomiędzy Luksemburgiem a Szwecją. „Jako czwarta co do wielkości gospodarka na świecie, Niemcy przeznaczyły 0,06 proc. PKB na pomoc dla Ukrainy” – zauważa „Bild”.

Jeśli chodzi o pomoc w liczbach bezwzględnych, na czele znajdują się Stany Zjednoczone, które wspomogły Ukrainę pomocą o równowartości 42,95 mld euro (głównie dostawy sprzętu wojskowego). Następne w kolejności kraje, które udzieliły największej pomocy rządowej, to Wielka Brytania (4,79 mld euro), UE i KE (4,12 mld euro), Polska (2,57 mld euro) i Niemcy (2,35 mld euro).

„Rząd USA jest gotowy do zorganizowania bardzo dużych środków na wsparcie Ukrainy. Te liczby pokazują, ile dla Amerykanów znaczy stabilność Europy” – komentuje Christoph Trebesch, dyrektor ds. badań w IfW, zajmujący się badaniami Ukraine Support Tracker. „Ale niestety kraje UE od tygodni działają znacznie wolniej, nie tylko z dostawami broni, ale także ze wsparciem finansowym i humanitarnym”.

Zestawiając pomoc wojskową dla Ukrainy (dostawy broni i wyposażenia od 24 stycznia do 10 maja 2022), na pierwszym miejscu znalazły się USA z kwotą 13,9 mld euro, a na drugim Polska (1,52 mld euro). Następne są Wielka Brytania (1,34 mld euro) oraz Niemcy (0,6 mld euro).

Jak zauważa Trebesch, patrząc przez pryzmat wartości bezwzględnych, Niemcy są jednym z największych zwolenników Ukrainy w UE, jednak w porównaniu z ich potęgą gospodarczą, pomoc dla Ukrainy jest niewielka. „Niemcy mogłyby zrobić o wiele więcej, jeśli chodzi o pomoc humanitarną i finansową” – podkreśla.

Marzena Szulc (PAP)

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram