Zgodnie z zapowiedziami z kampanii wyborczej prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zawiesił wykonywanie kary śmierci na szczeblu federalnym. Cofnął tym samym decyzję swego poprzednika Donalda Trumpa, który w 2020 roku przywrócił je po 17-letnim moratorium.
Pierwotnie „tymczasowe wstrzymanie” wykonywania wyroków kary śmierci wprowadził w 2003 roku prezydent George W. Bush. Od tamtej pory żaden więzień federalny przebywający w „celach śmierci” nie otrzymał śmiertelnego zastrzyku. Dopiero pod decyzji Donalda Trumpa w 2020 i 2021 roku uśmiercono 13 skazańców.
Moratorium wprowadzone przez prezydenta Joe Bidena dotyczy osób skazanych przez sądy federalne (a nie stanowe) za najpoważniejsze przestępstwa, takie jak: zdrada stanu, szpiegostwo, wielokrotne i szczególnie okrutne morderstwa, np. zabójstwo dzieci. W przypadku popełnienia tych przestępstw, na mocy decyzji Joe Bidena, nie będzie możliwości wykonania kary śmierci na skazanym, pomimo zasądzenia właśnie takiego wyroku.
Wesprzyj nas już teraz!
Obecnie w celach śmierci więzień federalnych przebywa około 60 osadzonych, większość z nich w Federal Correction Complex w Terre Haute, w stanie Indiana. Są wśród nich: Dżohar Carnajew, który dokonał zamachu na mecie maratonu w Bostonie w 2013 roku, a także Dylann Roof, sprawca masakry w kościele w Charleston w 2015 roku.
Karę śmierci nadal orzeka 27 na 50 stanów USA, z czego w sześciu wprowadzono moratorium na jej wykonywanie.
W kontekście decyzji prezydenta Joe Bidena warto przypomnieć, że aktualny przywódca USA popiera aborcję. W ostatnich dniach przyznał, że stworzy specjalny fundusz finansowy pomagający w finansowaniu krwawego procederu aborcji w innych krajach.
Joe Biden wycofał również Stany Zjednoczone z tzw. Deklaracji Konsensusu Genewskiego (podpisanej przez Donalda Trumpa – przyp. red.), która zakładała postawę pro life i promocję prawa do życia. Deklaracja potwierdzała, że aborcja nie jest opieką zdrowotną i że wszystkie suwerenne narody mają prawo do ochrony wszystkich niewinnych ludzkich istnień poprzez odrzucenie aborcji.
Źródło: KAI, LifeNews.com
WMa