W Stanach Zjednoczonych od maja 2020 r. do 2024 r. doszło do aż 400 ataków na kościoły katolickie – informuje organizacja CatholicVote, która monitoruje i dokumentuje akty antykatolickiej wrogości. Liczba aktów wandalizmu gwałtownie wzrosła po decyzji Sądu Najwyższego z czerwca 2022 r., która unieważniła orzeczenie Roe przeciwko Wade dotyczące aborcji. Od momentu jej opublikowania zanotowano 236 ataków na kościoły katolickie.
CatholicVote zauważyła, że akty wandalizmu na dużą skalę miały miejsce w maju 2020 r. podczas zamieszek wywołanych śmiercią George’a Floyda. Wówczas za śmierć uzależnionego od narkotyków Afroamerykanina obwiniano policjantów za nadmierną interwencję. W wyniku zamieszek inicjowanych przez radykalne ruchy lewicowe, znacznie ucierpiały kościoły katolickie w całej Ameryce.
Według CatholicVote, chociaż „zamieszki i grabieże w większości ucichły latem 2020 r., ataki na kościoły katolickie nie ustają i nasilają się”. Od 28 maja 2020 r. doszło do 401 ataków na świątynie katolickie, w tym do podpaleń, które uszkodziły lub zniszczyły zabytkowe budowle. Dochodziło do niszczenia elewacji za pomocą sprayu i graffiti z wiadomościami szatańskimi, wybijania okien cegłami, niszczenia posągów (często z odciętymi głowami) oraz nielegalnego zakłócania Mszy.
Wesprzyj nas już teraz!
Po wycieku projektu opinii Sądu Najwyższego w sprawie aborcji na początku maja 2022 r., zniszczono co najmniej 236 świątyń katolickich. Na elewacjach i ścianach pojawiły się liczne graffiti z przesłaniem proaborcyjnym, a przestępcy często dewastowali kościoły.
Do ataków dochodziło w całym kraju, z przypadkami dewastacji zidentyfikowanymi w 42 stanach. Najwięcej przypadków odnotowano w: Kalifornii (54), Nowym Jorku (45), Pensylwanii (24), Teksasie (19), Kolorado (17), Ohio (16), New Jersey (16), Florydzie (16), Massachusetts (16) i Oregonie (13).
Największe skupiska ataków miały miejsce w: Nowym Jorku (38) i metropolii Los Angeles (17); Denver (15); Filadelfii (14); obszarze zatoki San Francisco (13); Bostonie (11); Portlandzie w stanie Oregon (11); Waszyngtonie, D.C. (10); Seattle (8); Chicago (7); Miami/Fort Lauderdale (6); Cincinnati (6); Louisville (6); Omaha (5); i Houston (5).
Policja aresztowała sprawców przestępstw tylko w około 25% przypadków. Administracja prezydenta Joe Bidena, będącego nominalnym katolikiem, odmówiła zapewnienia ochrony świątyniom katolickim i podjęcia działań mających na celu powstrzymanie tych „aktów krajowego terroryzmu”.
Pomimo interwencji organizacji CatholicVote u prokuratora generalnego Merricka Garlanda i Departamentu Sprawiedliwości, wskazującej na ich obowiązek – zgodnie z prawem federalnym – do interwencji, prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępców, nie podjęto konkretnych działań. Departament Sprawiedliwości obiecał jedynie przegląd środków mających na celu ochronę „domów modlitwy”.
Po ujawnieniu w maju 2022 r. projektu opinii SN w sprawie orzeczenia Roe przeciwko Wade z 1973 r., które zalegalizowało aborcję w całym kraju, liczba przypadków wandalizmu dotyczących świątyń katolickich dramatycznie wzrosła. I jak sugeruje organizacja, ani Garland, ani Departament Sprawiedliwości nie podjęli żadnych konkretnych działań, a w żadnej ze spraw nie wszczęto postępowania karnego na szczeblu federalnym, mimo że atak na miejsce kultu jest przestępstwem federalnym.
W czerwcu 2022 r. Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego prywatnie ostrzegł Konferencję Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych przed „wiarygodnymi groźbami” wobec kościołów katolickich i duchowieństwa w związku z obaleniem orzeczenia Roe przeciwko Wade. W biuletynie Krajowego Systemu Doradztwa ds. Terroryzmu wydanym w czerwcu 2022 r. wskazano, że „środowisko zagrożeń stanie się bardziej dynamiczne, ponieważ kilka głośnych wydarzeń będzie można wykorzystać do usprawiedliwienia aktów przemocy wobec szeregu możliwych celów, w tym stacjonarnych instytucji wiary i domów modlitwy”.
W styczniu 2023 r. organizacja CatholicVote ponownie interweniowała, tym razem u przewodniczącego Komisji Sądownictwa Izby Reprezentantów USA, Jima Jordana (R-OH), apelując o wszczęcie śledztwa w sprawie zaniechania działań przez Departament Sprawiedliwości Bidena przeciwko tym aktom nienawiści. Grupa w zeszłym roku odnotowała 104 ataki na kościoły katolickie, a w tym roku – 11.
Przykłady wandalizmu obejmują: podpalenia świątyń, obcinanie głów posągom Jezusa Chrystusa lub Dziewicy Marii, malowanie swastyk na nagrobkach, wypisywanie satanistycznych i bluźnierczych zdań na ścianach, wybijanie szyb, zakłócanie Mszy. Ataki obejmują także zamachy na życie kapłanów, w tym morderstwo katolickiego księdza.
Świątynie katolickie odnotowały szkody o wartości 25 mln dolarów. Wiele aktów wandalizmu ma związek z aborcją. Na przykład przestępcy wypisują hasła: „Zemsta Jane” (nawiązanie do sprawy Jane Roe i orzeczenia Roe przeciwko Wade) lub „Jeśli aborcje nie są bezpieczne, to ty też nie jesteś”.
„The Daily Signal” sugeruje, że napastnicy mogliby potencjalnie być ścigani i oskarżeni za naruszenie ustawy FACE, która z zasady chroni kliniki aborcyjne, ale ma także chronić świątynie. Ustawa jest rygorystycznie egzekwowana w stosunku do obrońców życia modlących się przed ośrodkami aborcyjnymi, ale nie w przypadku ochrony kościołów. Do tej pory administracja Bidena nie postawiła żadnych zarzutów wandalom naruszającym ustawę FACE w związku z atakami na kościoły.
Szef CatholicVote, Tommy Valentine, zaznacza, że administracja Bidena „pozwala antykatolickim ekstremistom na stwarzanie zagrożenia dla przestrzegających prawa obywateli religijnych i niszczenie ich miejsc kultu”. Dodaje, że są to „niedopuszczalne akty bigoterii wobec katolików, a tak naprawdę wszystkich wierzących Amerykanów”, które „nie mogą być tolerowane”. Domaga się ochrony wszystkich obywateli.
Poza zwolennikami aborcji, aktów wandalizmu dopuszczali się aktywiści transseksualni. Niedawno podstępem zorganizowali oni „bluźnierczy pogrzeb” w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku dla „ateistycznej męskiej prostytutki identyfikującej się jako osoba transpłciowa, Cecilii Gentili, czczonej przez aktywistów LGBTQ jako tzw. ikona transpłciowości”.
The Daily Signal dodaje, że „uczestnicy pogrzebu ubrani byli w futra, kabaretki, minispódniczki, a nawet stringi, jak pokazały zdjęcia opublikowane przez magazyn Time. A podczas nabożeństwa pogrzebowego aktywiści transpłciowi zdawali się kpić z katolickich świętych i wielokrotnie wychwalali prostytucję”. Do skandalicznego zdarzenia doszło 15 lutego br. i było transmitowane na żywo. Dopuszczono się haniebnych bluźnierstw. „Modlono się” słowami: „Ta dziwka. Ta wspaniała dziwka. Św. Cecylio, matko wszystkich dziwek!”
Przy ołtarzu umieszczono wizerunek zmarłego transseksualisty z aureolą, na której znajdowały się napisy oznaczające „transwestytę”, „prostytutkę”, „błogosławioną” i „matkę”, a także tekst Psalmu 25.
CatholicVote wysłało list do prokurator generalnej Nowego Jorku, Letitii James, wzywając ją do zbadania „faktów i okoliczności związanych z niedawnym wykorzystaniem katedry św. Patryka w Nowym Jorku przez aktywistów transpłciowych w celu oszukańczego uzyskania dostępu i propagowania idei oraz przekonań wrogich wobec doktryny Kościoła katolickiego, otwarcie kpiąc z tych wierzeń”. Do tej pory nie ma odpowiedzi w sprawie.
Źródła: catholicvote.org, dailysignal.com
AS