30 października 2024

USA: Komisja Helsińska chce, aby Polska zestrzeliwała rosyjskie pociski nad Ukrainą. Co na to Biały Dom?

(Prezydent Joe Biden, fot. EPA/JIM LO SCALZO / POOL Dostawca: PAP/EPA.)

Prezydent USA Joe Biden może wkrótce zdecydować o tym, czy Polska będzie mogła zestrzeliwać rosyjskie pociski lecące nad Ukrainą, które zmierzają w kierunku Polski. O takie prawo apelują politycy Partii Demokratycznej i Partii Republikańskiej reprezentujący tzw. Komisję Helsińską.

Czy Polska będzie zadaniowana do zestrzeliwania rosyjskich pocisków lecących nad terytorium Ukrainy? Takie głosy pojawiały się już w dotychczasowej debacie publicznej, choć NATO nie było przekonane o konieczności wprowadzania tego rodzaju rozwiązań. Chcą tego jednak niektórzy politycy obu głównych amerykańskich partii, którzy apelują w tej sprawie do prezydenta USA Joe Bidena.

„Piszemy, aby stanowczo nalegać na pańską administrację, aby przyznała Polsce uprawnienia do przechwytywania i neutralizowania pocisków nad Ukrainą, w szczególności tych, które grożą naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej” – napisano w liście do prezydenta Stanów Zjednoczonych, podpisanej przez przewodniczącego Komisji Helsińskiej. Jest to grupa polityków działająca w Kongresie USA.

Wesprzyj nas już teraz!

Apelujący do Joe Bidena przedstawiciele Komisji Helsińskiej podkreślają, że to polskie władze domagały się otrzymania takich uprawnień do likwidowania potencjalnych zagrożeń ze strony Rosji. Takie sugestie miały pojawić się z polskiej strony już podczas szczytu NATO w Waszyngtonie. Wówczas Biały Dom nie był przekonany do udzielenia zgody na tego rodzaju działania ze strony Warszawy.

„Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski niedawno złożył wniosek w tej sprawie i uważamy, że zapewnienie tej zdolności jest koniecznym krokiem w obronie terytorium NATO i zabezpieczeniu jednego z naszych najważniejszych sojuszników” – dodano w liście sygnowanym przez republikanina Joe Wilsona oraz demokratę Steve’a Cohena.

„Umożliwienie Polsce przechwytywania rakiet nad Ukrainą nie stanowiłoby aktu ofensywnego, ale raczej kluczowy krok w zapewnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Działanie to wzmocniłoby odstraszającą postawę NATO, jednocześnie demonstrując naszą wspólną determinację do obrony sojuszu przed dalszą rosyjską agresją” – piszą kongresmeni z USA, reprezentujący Komisję Helsińską.

 

Źródło: wpolityce.pl

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram