19 stycznia 2024

USA: kryzys migracyjny i twarde negocjacje w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy

Bezprecedensowa liczba migrantów napływających nielegalnie do USA przez granicę z Meksykiem przynagliła Republikanów do stawiania twardych warunków obecnemu rządowi federalnemu. Żądają oni od Bidena i Demokratów wprowadzenia w życie restrykcyjnych kontroli granicznych i zrezygnowania z tworzenia nowych legalnych ścieżek migracji. Kongresmeni republikańscy wciąż blokują pakiet 105 miliardów dolarów na pomoc Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi, a także na obecną, niezmienioną politykę migracyjną.  

Od kilku tygodni toczą się negocjacje z udziałem ponadpartyjnej grupy senatorów w sprawie akceptacji pakietu. Część Republikanów z Izby Reprezentantów oświadczyło na początku stycznia, że nie zaakceptuje go o ile nie zostanie przyjęta zaproponowana i przegłosowana już w niższej Izbie kongresu ustawa imigracyjna HR2 wprowadzająca surowe ograniczenia w sprawie polityki azylowej i warunkowego zwolnienia. Przeciwko niej byli wszyscy Demokraci.

Przeciwnicy projektu ustawy HR2 przekonują, że surowe ograniczenia dotyczące azylu i zwolnienia warunkowego niejako zepchną migrację do podziemia, z czego będą korzystały grupy przestępcze.

Wesprzyj nas już teraz!

Prezydent USA i rządzący Demokraci zdają sobie sprawę, że od kwestii migracyjnej uzależniona jest obecnie polityka zagraniczna, waży się sprawa zawieszenia działalności rządu oraz utrzymania Białego Domu.

Jednak, nawet oni przyznają, że w następstwie „pandemii covidowej” napłynęła do USA rekordowa liczba przybyszy z krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Tylko w grudniu urzędnicy amerykańscy przyjęli na południowej granicy 300 tys. migrantów – to najwięcej w historii w ciągu jednego miesiąca. W 2023 r. do USA przybyło ponad 2,5 miliona osób. Większość miała trafić do Nowego Jorku i Chicago, poważnie nadwyrężając budżety miast.

Część ludzi ubiega się o azyl. System jest jednak przeciążony i szanse na przyjęcie, nie mówiąc już o rozpatrzeniu wniosku azylowego w ciągu kilku lat, są nikłe. Ponadto większość osób przybywających na granicy z USA nie spotyka się z prześladowaniami ze względu na rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne lub przynależność do określonej grupy społecznej, które są podstawowymi kryteriami otrzymania azylu.

Biały Dom, by przerwać impas w sprawie pakietu pomocowego, jest gotów zaakceptować niektóre z propozycji republikańskiej ustawy migracyjnej. Odnoszą się one do stworzenia ścieżki szybkiego wydalania migrantów do Meksyku, nie pozwalając im na złożenie wniosku o azyl w Stanach Zjednoczonych. Republikanie chcą także, aby Biden zaakceptował ograniczenia w zakresie zwolnienia warunkowego, które pozwala prezydentom na przyjmowanie do kraju – w trybie pilnym – migrantów borykających się z kryzysem humanitarnym. Zwolnienie warunkowe zastosowano na przykład wobec uchodźców z Afganistanu, Ukrainy czy Wenezueli.

Politycy – w razie braku zgody – mogliby doprowadzić do częściowego zawieszenia działalności rządu już 19 stycznia i pełnego zamknięcia 2 lutego. Na razie liderzy Izby i Senatu zawarli porozumienie w sprawie finansowania, które zmniejsza prawdopodobieństwo takiego zdarzenia.

Wpływowy think tank Council on Foreign Relations zwraca uwagę, że gwałtowny wzrost migracji na półkuli zachodniej nastąpił nie z powodu osłabienia amerykańskiej polityki imigracyjnej lub granicznej, lecz ze względu na szereg kryzysów, które zdestabilizowały Amerykę Łacińską i Karaiby. Rozwinęła się szara strefa, ułatwiająca przemieszczanie się setek tysięcy ludzi na północ. CFR jest przeciwne wprowadzaniu surowych obostrzeń granicznych, tłumacząc, że będzie to sprzyjało rozwojowi karteli przemytniczych. Już zbudowały one w ciągu ostatniej dekady potężną infrastrukturę fizyczną i cyfrową, ułatwiającą podróż lądową z Ameryki Południowej na Północ. Pozwala ona bogacić się przewodnikom, przemytnikom ludzi i pobudza korupcję wśród urzędników państwowych. I tak np. przesmyk Darién – niegdyś prawie nieprzejezdny odcinek górzystej dżungli między Panamą a Kolumbią – obecnie jest poprzecinany grubo ciosanymi drogami, „punktami kontroli bezpieczeństwa”, sklepami itp. Grupy na WhatsApp oraz TikToku informują o trasach i usługach przemytniczych. W zeszłym roku przeszło tym szlakiem ponad pół miliona migrantów. Na tej „nowej gospodarce migracyjnej” mają zarabiać wyłącznie grupy przestępcze.

CFR namawia do przyjęcia kompleksowej, ponadpartyjnej ustawy imigracyjnej, jak niegdyś w 1986 roku „republikański prezydent Ronald Reagan podpisał ustawę o reformie i kontroli imigracji wprowadzającej amnestię dla osób nieposiadających dokumentów, rozszerzającej programy dla pracowników gościnnych, zabezpieczającej granice i zaostrzającej wymagania dla pracodawców”.

Obecnie Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson jest pod presją konserwatystów i byłego prezydenta Trumpa, aby odrzucił ponadpartyjny pakiet pomocowy, mimo nacisków ze strony kierownictwa Republikanów z Senatu i Białego Domu.

Republikańscy senatorowie argumentują, że akceptacja pakietu pomocowego dla Ukrainy i innych państw pozwoli im zabezpieczyć granice. Johnson po konsultacjach z wszystkimi Republikanami wskazał, że Trump i inni kongresmeni domagają się odrzucenia wszelkich „niedoskonałych” przepisów. Spiker ma niewiele możliwości działania. Pojawiają się pogłoski o ewentualnym jego odwołaniu, jeśli nie spełni oczekiwań różnych frakcji republikańskich.

Johnson nie zamknął całkowicie drzwi do porozumienia. Czeka na projekt ustawy kompromisowej.

Źródło: cfr.org/thehill.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 267 100 zł cel: 300 000 zł
89%
wybierz kwotę:
Wspieram