Jeff Sessions, prokurator generalny i minister sprawiedliwości USA opublikował w piątek „20 zasad wolności religijnej”. Mają one pomóc w działaniu amerykańskim departamentów i agencjom rządowym.
„Wolność religijna zawiera w sobie prawo do działania lub wstrzymania się od niego w zgodzie z religijnymi przekonaniami. (…) Poza bardzo wyjątkowymi sytuacjami nikt nie powinien być zmuszany do podejmowania wyboru między swoją wiarą a przestrzeganiem prawa”, ogłosił Sessions.
Wesprzyj nas już teraz!
Dodał, że wolność religijna „to nie tylko prawo do posiadania osobistych wierzeń religijnych czy oddawania czci w świętym miejscu”, ale również „wolność obserwacji i praktykowania religii”.
Prokurator generalny USA podkreślił, że przedstawione przez niego zasady stanowią wielkie zobowiązanie również dla wszystkich organizacji religijnych w USA do „zatrudniania tylko tych osób, których wierzenia i postępowanie są zgodne z tymi, jakie wyznaje pracodawca”.
Jak podaje portal gazetaprawna.pl 20 zasad opublikowanych przez amerykańskiego ministra zostało po raz pierwszy zaprezentowane w roku 1993, kiedy to powstała sporządzona przez resort sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych „interpretacja ustawy o przywróceniu wolności religijnej”. Są one zgodne „z polityką prezydenta USA Donalda Trumpa”. Prezydent USA już podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej obiecał, że będzie bronił wolności religii a w maju bieżącego roku podpisał rozporządzenie wykonawcze „mające na celu usunięcie niektórych regulacji prawnych nałożonych na organizacje religijne”.
Decyzja ta spotkała się z ostrą krytyką środowisk lewicowych. Z kolei organizacje konserwatywne i wyraziły dla niej pełne poparcie, uznając je za „potwierdzenie praw gwarantowanych pierwszą poprawką do Konstytucji”.
„Wszyscy Amerykanie powinni mieć wolny wybór i móc pracować i żyć zgodnie ze swoją wiarą, bez strachu przed rządową karą (…) Zasady opublikowane dzisiaj przez administracje Trumpa pomagają bronić wolności gwarantowanych pierwszą poprawką”, oświadczyła konserwatywna organizacja non-profit Alliance Defending Freedom.
Źródło: gazetaprawna.pl
TK