Luizjana to stan w USA, w którym życie chronione jest najlepiej. Organizacja Amerykanie Zjednoczeni dla Życia (AUL) sprawdziła, jak w poszczególnych stanach chronione jest życie nienarodzonych.
Już po raz drugi stan Luizjana został uznany przez działaczy z organizacji AUL za najlepiej broniący życia nienarodzonych w USA. W dziesiątce najlepszych stanów broniących życia, oprócz Luizjany, znalazły się: Oklahoma, Pensylwania, Arkansas, Arizona, Nebraska, Indiana, Missouri, Georgia i Wirginia.
Wesprzyj nas już teraz!
Oceniając 50 stanów i stołeczny Dystrykt Kolumbii, wpływowa grupa pro-life precyzyjnie określiła, co trzeba zmienić w stanowych prawach, by skutecznie chroniły one najsłabszych.
W Luizjanie od dawna wprowadzane są „zdroworozsądkowe ograniczenia aborcji”, chroni się też skutecznie w szpitalach prawo do korzystania z klauzuli sumienia. To także jeden z nielicznych stanów, w których wprowadzono „wyraziste” uregulowania dotyczące niszczenia ludzkich embrionów podczas eksperymentów naukowych.
Wśród stanów, które osiągnęły w minionym roku największe sukcesy legislacyjne w dziedzinie ochrony życia (kategoria „all star”) są: Arizona, Georgia, New Hampshire, Wirginia i Karolina Południowa. W Arizonie przegłosowano ustawę zakazującą zabijania dzieci od 20. tygodnia ciąży ze względu na odczuwany przez nie ból i zdrowie matki, wprowadzono skuteczne regulacje dla ośrodków aborcyjnych, ograniczono stosowanie środków wczesnoporonnych, wprowadzono obowiązek przeprowadzenia badania USG, a kobiety mają prawo do informacji o hospicjach prenatalnych.
Wśród 10 najgorszych pod względem ochrony życia stanów USA są: Waszyngton, Kalifornia, Nowy Jork, Vermont, New Jersey, Connecticut, Oregon, Maryland, Hawaje i Montana. Większość z tych „stanów hańby” wykracza znacznie poza federalne regulacje, wprowadzając proaborcyjne prawa na swym trenie.
Stan Waszyngton znalazł się na czele niesławnego rankingu czwarty rok z rzędu. AUL obwinia tamtejsze ustawodawstwo za brak jasnych regulacji dotyczących praw wymaganych do wykonywania aborcji. Obrońcy życia przypominają, że pozwala się tam także lekarzom na uczestniczenie w tzw. wspomaganych samobójstwach, dopuszczając do „wykorzystania tych, którzy stoją w obliczu końca swego życia”.
W 2012 r. wprowadzono w USA w sumie 60 praw broniących życia. 19 z nich było wzorowanych na schematach legislacyjnych zaoferowanych przez prawniczych ekspertów z AUL.
Źródło: KAI
pam