Speaker Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi wezwała marszałek Elżbietę Witek, by „wykorzystała każde możliwe narzędzie” w celu zablokowania projektu ustawy, mającego zamknąć możliwość dochodzenia roszczeń w sprawie mienia bezspadkowego po ofiarach Holokaustu.
W liście wysłanym w miniony piątek Pelosi wyraziła „silne zaniepokojenie” ustawą, która w lipcu przeszła przez Senat i ponownie ma być procedowana w Sejmie w środę.
„Ocaleni z Holokaustu i inni prawowici właściciele, którzy uciekli z Polski przed antysemityzmem lub rządami komunistycznymi, przez dziesięciolecia czekali na sprawiedliwość za konfiskatę lub nacjonalizację ich mienia przez komunistyczny rząd” – napisała Pelosi.
Wesprzyj nas już teraz!
„Mam nadzieję, że wykorzystacie wszelkie możliwe narzędzia, aby zapewnić, że ta ustawa nie zostanie uchwalona i że nie zostaną nałożone żadne nowe bariery dla ocalałych z Holokaustu i innych osób, które chcą odzyskać swoją własność lub otrzymać sprawiedliwe odszkodowanie” – dodała przewodnicząca Izby Reprezentantów kongresu amerykańskiego .
Inni ustawodawcy i oficjalni przedstawiciele USA również zgłaszali swoje zastrzeżenia do projektu ustawy, zmieniającej kodeks postępowania administracyjnego.
W zeszłym miesiącu Cherrie Daniels, specjalna wysłannik Departamentu Stanu ds. Holokaustu ostrzegła, że ustawodawstwo „wyrządzi nieodwracalną krzywdę zarówno Żydom, jak i nie-Żydom poprzez skuteczne wygaszenie roszczeń o restytucję i odszkodowanie mienia zabranego podczas Holokaustu, które zostało następnie znacjonalizowane w okresie komunistycznym”.
20 lipca br. grupa amerykańskich senatorów wezwała prezydenta Andrzeja Dudę do „naciskania na wycofanie projektu ustawy z polskiego Senatu, a w razie jej przyjęcia, do zawetowania.”
Jarosław Sachajko z partii „Kukiz ’15” twierdzi, że amerykańscy ustawodawcy zostali wprowadzeni w błąd przez „piątą kolumnę,” odnosząc się do żony Radosława Sikorskiego.
Sachajko oskarżył żonę europosła, dziennikarkę Anne Applebaum o osobiste zorganizowanie amerykańskiej odpowiedzi.
Rafał Pankowski z Polskiego Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, tropiącego rasizm i antysemityzm uznał komentarze posła za „graniczące z podżeganiem do przemocy w krajowych mediach”.
List Pelosi do Witek pochwaliła Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO). „Cieszymy się z tego potężnego listu poparcia” – napisał Gideon Taylor, dyrektor operacyjny WJRO w oświadczeniu wysłanym do „The Algemeiner”.
„Refundacja mienia i sprawiedliwość dla ofiar oraz ocalałych z Holokaustu, a także dla innych, którzy ucierpieli, jest szeroko popieranym priorytetem rządu Stanów Zjednoczonych i obywateli USA” – zauważył Taylor. „Wzywamy Polskę do odłożenia proponowanego ustawodawstwa na bok, a zamiast tego, by usiadła i przedyskutowała sposób pilnego rozwiązania problemu skonfiskowanego mienia, gdy ocaleni z Holokaustu i inni starsi pretendenci wciąż żyją”.
Prace nad nowelizacją kodeksu postępowania administracyjnego to efekt między innymi wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. Trybunał zakwestionował brak ograniczeń czasowych dotyczących stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej wydanej bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa.
Zgodnie z wyrokiem TK, podważanie decyzji w każdym czasie, nawet po kilkudziesięciu latach od jej wydania, jest sprzeczne z konstytucją. Nowelizacja kodeksu ma zlikwidować stan niepewności prawnej, komplikujący stosunki własnościowe i wprowadzający destabilizację.
Do kodeksu postępowania administracyjnego wprowadzono przepis, który stanowi, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej, nie będzie możliwa jej zmiana.
Źródło: algemeiner.com., rp.pl
AS