Do Kongresu trafił projekt ustawy o tzw. klauzuli sumienia, która ma ochronić amerykańskich pracodawców przed skutkami reformy zdrowotnej, zmuszającej ich do wykupienia dla swoich pracowników polis, zapewniających usługi antykoncepcyjne i aborcję. Briefing w tej sprawie odbył się 5 marca na Kapitolu.
Projekt Health Care Conscience Rights Act opracowało pięćdziesięciu kongresmenów. Przewiduje on zwolnienia religijne i ochronę sumienia zarówno pracodawców prywatnych, którzy są przeciwni federalnej ustawie, jak również katolickich szpitali oraz pracowników służby zdrowia.
Wesprzyj nas już teraz!
– Administracja wykorzystała swoją siłę do deptania wolności religijnej osób prywatnych, szpitali, organizacji non profit, firm, kościołów i uczelni, zmuszając wielu Amerykanów do dokonywania wyborów, które nie powinny mieć miejsca: do naruszenia swoich przekonań religijnych, albo do złamania prawa i przyjęcia paraliżujących sankcji prawnych – mówiła na briefingu jedna z inicjatorek projektu, kongresmenka Diane Black.
Ustawa przewiduje zapewnienie katolickim placówkom zdrowotnym, prywatnym przedsiębiorcom oraz pracownikom służby zdrowia zwolnienie z obowiązku dostosowania się do federalnej ustawy zdrowotnej, ze względu na „głęboko zakorzenione przekonania moralne i religijne”.
Ustawa przywraca podstawowe prawa w zakresie opieki zdrowotnej, które były powszechnie akceptowane zanim weszła w życie reforma zdrowotna.
Obecnie, z powodu skandalicznych wymogów ustawy ponad 40 podmiotów złożyło pozwy w sądach, domagając się zwolnienia z obowiązku finansowania aborcji, sterylizacji i antykoncepcji, oraz z konieczności przeprowadzania tego typu „zabiegów”.
Ostatni projekt jest wynikiem zabiegów przeciwników skandalicznej ustawy federalnej, którzy zdecydowali się na dwutorowe działania. Z jednej strony zakwestionowano przepisy ustawy w sądach, z drugiej przygotowano akt prawny, który ma zapewnić szersze zwolnienia dla pracodawców i pracowników z uwagi na wolność sumienia.
5 marca oświadczenie w sprawie projektu wydał abp William Lori Baltimore, przewodniczący Amerykańskiej Konferencji Episkopatu ds. Wolności Religijnej. Wezwał on do szybkiego uchwalenia ustawy i wdrożenia jej w życie. Uważa, że zapewni ona skuteczną ochronę sumienia w obliczu nowych wyzwań, wynikających z federalnej ustawy o powszechnej opiece zdrowotnej.
Źródło: NCR, AS.