30 czerwca 2021

Zdrowi i sprawni żołnierze armii amerykańskiej, którzy poddali się szczepieniom genetycznymi preparatami Pfizera i Moderny przeciw Covid-19, okazali się częściej zapadać na zapalenie mięśnia sercowego niż się spodziewano. Właśnie ukazały się wyniki badań w tej kwestii na łamach branżowego pisma „Jama Cardiology”.

 

Badanie opublikowane z datą 29 czerwca (Myocarditis following immunization with mRNA COVID-19 vaccines in members of the US Military) wykazało, że 23 wcześniej zdrowych mężczyzn liczących sobie pomiędzy 20 a 51 lat (średni wiek około 25 lat) skarżyło się na ból w klatce piersiowej w ciągu czterech dni od otrzymania szczepionki przeciw Covid-19. Wskaźnik incydentów był wyższy niż przewidywały niektóre wcześniejsze szacunki sporządzone na podstawie doniesień z innych krajów.

Wesprzyj nas już teraz!

Wszyscy pacjenci w momencie publikacji badania wyzdrowieli lub wracali do zdrowia po zapaleniu mięśnia sercowego.

W zeszłym tygodniu amerykańskie organy regulacyjne ds. zdrowia dołączyły ostrzeżenia do szczepionek genetycznych, opierających się na mRNA, podkreślając, że jednym z powikłań – chociaż zastrzeżono, że rzadkim – może być zapalenie mięśnia sercowego obserwowane głównie u młodych mężczyzn.

Autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie medycznym Jama Cardiology zauważają, że 19 pacjentów to czynni żołnierze, którzy otrzymali drugą dawkę szczepionki. Pozostali już przeszli na emeryturę.

Generalnie spodziewano się osiem lub mniej przypadków zapalenia mięśnia sercowego pośród 436 tysięcy wojskowych, którzy otrzymali dwie dawki szczepionki przeciw Covid-19. Tymczasem jest ich dwa razy tyle.

Zewnętrzny panel ekspertów doradzający amerykańskim Centrom Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zauważył w zeszłym tygodniu, że doniesienia o zapaleniu mięśnia sercowego były wyższe u mężczyzn tydzień po drugiej dawce preparatu niż można by się spodziewać w populacji ogólnej. Oszacowano, że na 1 milion zaszczepionych można spodziewać się 12,6 przypadków zapalenia serca mięśniowego.

CDC rozpoczęła badanie potencjalnego związku między zastrzykami mRNA a zapaleniem mięśnia sercowego w kwietniu po tym, jak Izrael zgłosił, że bada takie przypadki u osób, które otrzymały specyfik Pfizer/BioNTech oraz po doniesieniach, że takie przypadki odnotowywane są także pośród wojskowych. Organy nadzoru zdrowia w kilku krajach prowadzą własne badania.

Uczeni w USA sprawdzali, czy zapalenie mięśnia sercowego należy uznać za potencjalne zdarzenie niepożądane po szczepieniu szczepionkami z matrycowym RNA (mRNA) przeciw Covid-19?

Z analizy wynika, że u 23 pacjentów płci męskiej, w tym 22 zdrowych uprzednio członków armii, rozpoznano zapalenie mięśnia sercowego w ciągu 4 dni od otrzymania preparatu. U większości pacjentów (n = 20) diagnozę postawiono po drugiej dawce produktu mRNA.

Autorzy badania przekonują, że chociaż wskazana jest „czujność” w przypadku rzadkich zdarzeń niepożądanych, w tym wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu przeciw Covid-19, to jednak nie powinno to ograniczyć ogólnego zaufania do szczepień podczas obecnej „pandemii”.

Przypadki zachorowań dotyczyły wojskowych, którzy zaszczepili się od stycznia do kwietnia br., i którzy zgłosili się do Wojskowego Systemu Opieki Zdrowotnej USA, skarżąc się na ból w klatce piersiowej.

W analizie zastrzeżono, że wszyscy wojskowi byli wcześniej zdrowi i mieli wysoki poziom sprawności. Siedmiu otrzymało szczepionkę BNT162b2-mRNA, a 16 otrzymało szczepionkę mRNA-1273. Łącznie u 20 pacjentów wystąpiły objawy po podaniu drugiej porcji w odpowiednio rozłożonych seriach dwudawkowych. Wszyscy pacjenci mieli znacznie podwyższone poziomy troponiny sercowej. Spośród 8 pacjentów, u których wykonano kardiologiczny rezonans magnetyczny w ostrej fazie choroby, wszyscy mieli wyniki zgodne z rozpoznaniem klinicznym zapalenia mięśnia sercowego. Dodatkowe badania nie zidentyfikowały innych etiologii zapalenia mięśnia sercowego, w tym ostrej infekcji Covid-19 i innych, urazu niedokrwiennego lub podstawowych chorób autoimmunologicznych. Wszyscy pacjenci otrzymali krótką opiekę wspomagającą i albo wyzdrowieli, albo dochodzili do siebie w okresie publikacji raportu.

Od stycznia do kwietnia armia amerykańska rozdysponowała ponad 2,8 miliona dawek szczepionki mRNA przeciw Covid-19. Zauważono, że chociaż obserwowana liczba przypadków zapalenia mięśnia sercowego była niewielka, liczba ta była i tak wyższa niż się spodziewano wśród męskich członków wojska po podaniu drugiej dawki.

Zapalenie mięśnia sercowego wystąpiło u wcześniej zdrowych pacjentów wojskowych z podobnymi obrazami klinicznymi po otrzymaniu szczepionki mRNA. Wskazano, że „uzasadniony jest dalszy nadzór i ocena tego zdarzenia niepożądanego po szczepieniu”.

Zapalenie mięśnia sercowego jest chorobą niejednorodną o różnych obrazach klinicznych, etiologii i odpowiedziach terapeutycznych, odzwierciedlającą uszkodzenie zapalne tkanki mięśnia sercowego przy braku niedokrwienia. „I chociaż infekcje wirusowe, w tym obecnie SARS-CoV-2, są najczęstszymi czynnikami wywołującymi chorobę, niektóre przypadki zapalenia mięśnia sercowego są związane z niektórymi lekami i szczepionkami” – czytamy w omówieniu badania. Autorzy wskazali, że podobne powikłania występują po szczepieniu przeciw ospie.

Zdarzenia niepożądane po szczepieniach u żołnierzy armii amerykańskiej zdiagnozowano na podstawie skierowań do specjalistów klinicznych Agencji Zdrowia Obrony oraz poprzez przegląd raportów VAERS.

Łącznie 23 pacjentów płci męskiej (22 obecnie służących w wojsku i 1 emeryt; mediana [zakres] wieku, 25 [20-51] lat) zostało ocenionych między styczniem a kwietniem 2021 roku pod kątem ostrego bólu w klatce piersiowej po szczepieniu preparatami zawierającymi mRNA przeciw Covid-19 . Opieka była świadczona w 15 różnych lokalizacjach geograficznych na całym świecie z różnymi ocenami diagnostycznymi. Każdy pacjent miał ostateczną diagnozę zapalenia mięśnia sercowego bez zidentyfikowanej etiologii zakaźnej, niedokrwiennej lub autoimmunologicznej.

Objawy sercowe ustąpiły w ciągu 1 tygodnia od wystąpienia u 16 pacjentów. Siedmiu pacjentów nadal odczuwa dyskomfort w klatce piersiowej.

Spodziewano się, że w ciągu 30 dni po szczepieniu można oczekiwać – na podstawie międzynarodowych danych częstości występowania zapalenia mięśnia sercowego – 22 przypadków na 100 tysięcy osób. Obserwowane liczby przypadków zapalenia mięśnia sercowego w Wojskowym Systemie Opieki Zdrowotnej były znacznie wyższe niż się spodziewano.

Dodano, że „warto zauważyć, iż przypadki zapalenia mięśnia sercowego nie były zgłaszane po szczepieniu w badaniach klinicznych aktualnych szczepionek przeciw Covid-19. Wszelkiego rodzaju niepożądane zdarzenia sercowe zgłoszono u mniej niż 0,1 proc. uczestników badania, a wskaźniki nie były wyższe u osób zaszczepionych w porównaniu z placebo. Niemożność zidentyfikowania rzadkich zdarzeń niepożądanych jest zrozumiała w testach preautoryzacyjnych, ponieważ mniej niż 20 tys. uczestników otrzymało szczepionkę w każdym badaniu”.

I dalej stwierdzono, że „należy wziąć pod uwagę ważne ograniczenia tej serii przypadków. Bierny nadzór, nawet stymulowany przez globalną uwagę na bezpieczeństwo szczepionek, może nie zidentyfikować wszystkich przypadków”.

„Chociaż rzeczywista częstość występowania tego zdarzenia niepożądanego jest obecnie nieznana, obraz i przebieg kliniczny sugerują związek z odpowiedzią zapalną na szczepienie. Należy zwrócić większą uwagę na zapalenie mięśnia sercowego jako potencjalne zdarzenie niepożądane po szczepieniu. Rozpoznanie znacznej zachorowalności związanej z zakażeniem Covid-19, w tym ryzyka urazu serca oraz duża skuteczność szczepień w zapobieganiu zakażeniom stanowią ważny kontekst dla tego tematu. Obawy dotyczące rzadkich zdarzeń niepożądanych po szczepieniu nie powinny zmniejszać ogólnego zaufania do wartości szczepienia” – napisano.

 

Źródła: todayonline.com, jamanetwork.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram