Podnoszące na duchu wnioski płyną z badań sondażowych prowadzonych wśród świeżo przystępujących do święceń seminarzystów. Znaczna większość rozpoczynających posługę kapłanów opisuje swoje przekonania jako „konserwatywne” i wyraża przywiązanie do ortodoksji – zupełnie inaczej, niż ich poprzednicy jeszcze kilka dekad temu. To kolejne już dane poświadczające o poważnej zmianie pokoleniowej wśród amerykańskiego kleru. Księża określający się jako postępowi „wymierają” – konkluduje portal catholicnewsagency.com.
Ankietę przeprowadził The Catholic Project, grupa badawcza działająca przy Katolickim Uniwersytecie Ameryki w stolicy Stanów Zjednoczonych. Celem przedsięwzięcia miało być zbadanie „polaryzacji, ogólnej dynamiki i skutków kryzysu nadużyć seksualnych” na samopoczucie księży i przeżywanie przez nich powołania. W sumie w badaniu wzięło udział ponad 3 tysiące młodych duchownych.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak donoszą autorzy ankiety, wśród kandydatów wyświęcanych po 2020 roku zdecydowanie zmalał odsetek księży nastawionych „postępowo”, czy „liberalnie”. Przywiązanie do „ortodoksji” i „konserwatyzmu” wyraziło ponad 80 proc. respondentów otrzymujących święcenia w ostatnich latach. Kolejne 14 proc. określiło siebie jako „centrystów”.
„Mówiąc wprost, liczba nowych księży postrzegających się jako politycznie liberalni lub teologicznie postępowi stopniowo maleje od II Soboru Watykańskiego, a teraz wręcz zanika”, czytamy w podsumowaniu wyników ankiety The Catholic Project.
„Ponad połowa księży wyświęcanych od 2010 roku plasuje się po konserwatywnej stronie. Żaden z duchownych wyświęconych po 2020 roku nie opisał się jako bardzo postępowy”, podają badacze. Tymczasem w dekadach poprzednich takie deklaracje padały nierzadko. W latach 60. blisko 70 procent duchownych wskazywało na swoją „progresywną” orientację… To zdecydowany rozdział pomiędzy „polityczną a teologiczną samoidentyfikacją starszych i młodszych księży”, interpretują wyniki autorzy ankiety.
Według ekspertów The Catholic Project, momentem przełomowym, kiedy wstępujący w kapłaństwo kandydaci zaczęli w większej mierze wyrażać troskę o prawowierność, był kryzys nadużyć seksualnych z 2002 roku.
Wyniki przeprowadzonej na dużej próbie ankiety to kolejne już dane sugerujące, że wśród duchownych występuje pewien rodzaj konserwatywnego zwrotu. Amerykańskie badanie z 2021 roku również podkreślało rozdźwięk pomiędzy przekonaniami młodszych i starszych duchownych, zauważając, że to ci pierwsi wykazują większy konserwatyzm i poszukują zgodności z odwiecznym nauczaniem Kościoła.
Źródło: catholicnewsagency.com
FA