3 listopada 2021

USA: projekt dokumentu w sprawie Eucharystii jest już gotowy  

Projekt dokumentu dotyczący Eucharystii przygotowany przez episkopat amerykański skupia się na znaczeniu nauczania o rzeczywistej obecności Pana Jezusa w Eucharystii. Przypomina także, że katolik w stanie grzechu ciężkiego nie może przyjmować Komunii świętej. Mowa w nim o świętości życia, które musi być szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Projekt dokumentu pt. „Tajemnica Eucharystii w życiu Kościoła” ma być poddany pod głosowanie hierarchów podczas jesiennej sesji Zgromadzenia Ogólnego Amerykańskiej Konferencji Biskupów (USCCB), zaplanowanej na 11-18 listopada br. w Baltimore.

Catholic News Agency sugeruje, że w dokumencie na temat spójności Eucharystii nie ma wyraźnej wzmianki o odmowie udzielenia sakramentu katolikom, którzy pełniąc wysokie stanowiska publiczne i poprzez swoje decyzje podważają nauczanie Kościoła.

Wesprzyj nas już teraz!

W USA kwestia ta wzbudza wielkie emocje, zważywszy na zbliżające się wybory do kongresu zaplanowane na przyszły rok. Dokument datowany na 24 września 2021 r. składa się z dwóch części. Pierwsza zatytułowana „Dar” koncentruje się na Eucharystii jako darze Chrystusa przez Jego wcielenie, śmierć i zmartwychwstanie. Druga pt. „Nasza odpowiedź” mówi o wdzięczności za dar Eucharystii, o jej przyjmowaniu i roli świeckich oraz znaczeniu Eucharystii dla nawrócenia.

Dokument, którego tak bardzo obawiali się politycy Partii Demokratycznej oraz progresywni hierarchowie, według CNA nie zawiera odniesień ani żadnych kryteriów dotyczących odmowy udzielania Komunii świętej proaborcyjnym politykom takim, jak np. Joe Biden.

Obecny prezydent USA, o którym media piszą „pobożny katolik” publicznie popiera aborcję i oświadczył, że jest za zapewnieniem kobietom możliwości uśmiercenia dzieci przez cały okres ciąży. Biden unieważnił regulacje wspierające życie dzieci nienarodzonych wprowadzonych jeszcze za prezydenta Donalda Trumpa. Zrezygnował także ze stosowanej od dziesięcioleci poprawki Hyde’a, która zakazuje wykorzystywania funduszy publicznych do finansowania aborcji za granicą.

Dokument o Eucharystii przypomina, że katolik w stanie grzechu śmiertelnego nie może przystępować do Komunii świętej. Wyjaśnia różnice między grzechami powszednimi i śmiertelnymi. „Są jednak pewne grzechy, które naruszają komunię z Bogiem i Kościołem” – stwierdza dokument. „Jak Kościół konsekwentnie naucza, osoba przyjmująca Komunię Świętą będąc w stanie grzechu śmiertelnego nie tylko nie otrzymuje łaski sakramentu, ale popełnia grzech świętokradztwa, nie okazując czci należnej Ciału i Krwi Chrystusa” – dodano.

Projekt dokumentu przypomina, że ​​„przyjęcie Komunii Świętej pociąga za sobą komunię z Kościołem w widzialnym wymiarze” i  „gdyby katolik w swoim życiu osobistym lub zawodowym świadomie i uporczywie odrzucał określone doktryny Kościoła lub świadomie i uporczywie odrzucał Jego ostateczne nauczanie w kwestiach moralnych, to jednak poważnie ograniczyłby swoją komunię z Kościołem” – zauważono, przywołując wytyczne biskupów z 2006 roku, sugerujące, że osoby zaprzeczające nauczaniu Kościoła winny powstrzymać się od przystępowania do Komunii świętej.

Podczas wiosennego Zgromadzenia Ogólnego episkopatu rozgorzała ożywiona debata wśród biskupów na temat tego, czy ten dokument powinien w ogóle powstać. Po kilkugodzinnych dyskusjach 168 hierarchów opowiedziało się za jego przygotowaniem, a 55 było przeciw. Media podnosiły, że dokument może zostać wykorzystany do atakowania prezydenta Joe Bidena, czy Speaker Nancy Pelosi, opowiadających się za aborcją.

Źródło: catholicnewsagency.com,

AS

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram