Sędzia Sądu Najwyższego Sonia Sotomayor odrzuciła wniosek o wstrzymanie egzekucji przepisów ustawy zdrowotnej dot. zobowiązania pracodawców do finansowania – w ramach ubezpieczenia zdrowotnego – pigułek poronnych.
Wniosek do SN złożyła sieć chrześcijańskich sklepów Hobby Lobby, która chciała choćby tymczasowego wstrzymania egzekucji niektórych przepisów ustawy zdrowotnej. Firmie, która obejmuje ponad 500 sklepów, znajdujących się w 41 stanach i zatrudniającej blisko 14 tys. osób,od 1 stycznia przyszłego roku za nieprzestrzeganie ustawy będą grozić grzywny w wysokości 1 mln 300 tys. dol. dziennie.
Wesprzyj nas już teraz!
Sotomayor stwierdziła, że grupa Hobby Lobby nie przedstawiła wystarczającego uzasadnienia prawnego, które pozwalałoby na zablokowanie egzekucji ustawy w trybie nadzwyczajnym, dodała, że firma wciąż może domagać się swoich praw w sądzie niższej instancji.
Na początku grudnia br. sąd apelacyjny orzekł, że administracja Obamy może zmusić firmę zarządzaną przez chrześcijan do przestrzegania ustawy zdrowotnej w każdym jej punkcie. Hobby Lobby nie jest bowiem podmiotem typowo religijnym, by móc korzystać ze zwolnień ze względów religijnych.
Kyle Duncan, główny doradca prawny z Fundacji Becket powiedział, że rodzina, która prowadzi firmę Hobby Lobby jest oburzona wyrokiem sądu.
Jak na razie sądy przychylnie wypowiedziały się w sprawie wniosków składanych przez podmioty religijne, domagające się zwolnienia z tymczasowej egzekucji ustawy zdrowotnej. Kilka tygodni temu sąd apelacyjny przywrócił na wokandę pozwy DC Wheaton College i Belmont Abbey College, za odrzuceniem których wnioskowali prawnicy rządowi. Sędziowie nie tylko zgodzili się rozpatrzeć pozwy chrześcijańskich podmiotów, ale także zobowiązali administrację Obamy do nowelizacji przepisów, które skutecznie zwolnią podmioty religijne z obowiązku respektowania tych przepisów ustawy zdrowotnej, które są sprzeczne z ich przekonaniami religijnymi. Sędziowie dali administracji dwa miesiące na wprowadzenie zapowiadanych od dawna zmian.
Niestety, w pozostałych sprawach dot. podmiotów świeckich prowadzonych przez osoby, mające silne przekonania religijne, sądy orzekały na niekorzyść pracodawców z wyjątkiem jednej sprawy dot. firmy z Missouri, która została tymczasowo zwolniona z respektowania ustawy.
Wciąż rozpatrywanych jest 40 innych pozwów, kwestionujących ustawę zdrowotną. Hobby Lobby to największy, niekatolicki podmiot, który złożył pozew przeciwko ustawie. Z tego powodu firma spotkała się z ostrą krytyką administracji.
Źródło: CWN, LS, AS.