24 listopada 2022

USA: Słynny kościół Polonii sceną gorszących, rozseksualizowanych produkcji? Znalazł się kontrowersyjny nabywca

(fot. prtscr/youtube/ St Adalbert Preservation Society)

Przed trzema laty zarządzana przez liberalnego kardynała Blaise’a Cupicha archidiecezja Chicago ogłosiła zamknięcie i desakralizację kościoła św. Wojciecha – służącego miedzy innymi amerykańskiej Polonii. Świątynia, ciesząca się opinią jednego z najpiękniejszych miejsc kultu w mieście, może niebawem stać się przestrzenią dla wyuzdanych występów i nieprzyzwoitych rozrywek.

Według doniesień anglojęzycznego portalu lifesitenews.com, rozmowy pomiędzy władzami diecezji a właścicielem przedsiębiorstwa Anew LLC są już na etapie zawierania umowy. Ewentualny nabywca, przedstawiający swoją firmę jako podmiot zajmujący się „hotelarstwem eksperymentalnym”, zaoferował sumę blisko 4 milionów dolarów za neoromańską budowlę z XX wieku.

Anew LLC, to jedna z firm Dana Davidsona – biznesman zajmuje się głównie tworzeniem przestrzeni, które następnie wynajmują fotografowie i twórcy materiałów wideo pod swoje produkcje. Za pomocą nowoczesnych technologii podmioty Davidsona nakładają na wnętrze budynku obrazy, tworzące iluzję alternatywnej, trójwymiarowej rzeczywistości.

Wesprzyj nas już teraz!

Z usług Davidsona często korzystają celebryci. W zakupionej przez niego już wcześniej byłej synagodze nagrywano materiały do „seksualnie prowokacyjnych” teledysków Shakiry, Nicki Minaj i innych twórców gorszących treści kultury popularnej. W mediach społecznościowych krążą zdjęcia roznegliżowanych uczestników podobnych sesji, odbywających się w murach dawnej synagogi.

Jak relacjonuje zagraniczne medium, plany zagospodarowania świątyni, przedstawione przez potencjalnego nabywcę, wskazują że miałaby ona podobne przeznaczenie, jak należąca już do Davidsona była synagoga. Według przesłanej przez niego dokumentacji kościół Św. Wojciecha ma służyć organizacji „zgromadzeń, w tym, ale nie wyłącznie: ślubów, prywatnych imprez, uroczystych obiadów, seminariów edukacyjnych, ceremonii religijnych, gali i innych w zgodzie z tradycyjnie akceptowanymi społecznie normami”.

Sama idea sprzedaży „najpiękniejszego kościoła południowej części Chicago” budzi opór. Jak relacjonowało zagraniczne medium, część byłych parafian uważa, że odsprzedanie świątynie na cele świeckie, a co dopiero do takiego użytku, byłoby „profanacją”.

Sprzedaży kościoła Davidsonowi niechętna jest jednak rada miasta – przez co archidiecezja otwarta jest także na oferty innych podmiotów. Ostatecznie, jak przypomina lifesitenews.com, zgodę na transakcję wydać musi Stolica Apostolska i to ona poniesie odpowiedzialność za decyzje.

Źródło: lifesitenews.com

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram