Z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku wynika, że uczestnicy Mszy w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego wykazują dużo większą religijność, niż katolicy uczęstniczący w Novus Ordo Missae (NOM). Statystyki pokazują ogromne różnice przede wszystkim w podejściu do wierności nauczaniu moralnemu Kościoła.
Badania przeprowadzone na grupie 1773 respondentów jednoznacznie wskazują, że uczestnicy „Mszy Tradycyjnych” wykazują wielką gorliwość, zgadzają się z moralnym nauczaniem Kościoła oraz regularnie przystępują do sakramentów. Takich samych rzeczy nie można powiedzieć o amerykańskich katolikach uczestniczących w NOM.
Wesprzyj nas już teraz!
Autorzy badania wskazali, że różnice były „dramatyczne jeżeli chodzi o kwestie wiary, hojności i wskaźników dzietności”.
Pomiędzy jedną, a drugą grupą zadziwiają przede wszystkim rozbieżności w podejściu do moralnego nauczania Kościoła. Jedynie 2 proc. uczestników Mszy trydenckiej akceptuje antykoncepcję, podczas gdy aż 89 proc. uczęszczających na Mszę Świętą sprawowaną w zwyczajnej formie rytu rzymskiego nie widzi problemu w korzystaniu ze środków zapobiegających ciąży.
W przypadku podejścia do aborcji, tylko 1 proc. „tradsów” dopuszcza możliwość przeprowadzenia „zabiegu” w pewnych okolicznościach, przy 51 proc. poparciu ze strony pozostałych ankietowanych. Nie inaczej sytuacja wygląda w podejściu do legalizacji homozwiązków. Tutaj też jedynie 2 proc. tradycyjnych katolików wyraża aprobatę dla legalizacji tzw. związków jednopłciowych. Wśród uczestników NOM ta statystyka wynosi aż 67 proc.
Na coniedzielną Eucharystię uczęszcza także 98 proc. „tradsów”. Przynajmniej raz w tygodniu, uczestnictwo w Mszy deklaruje jedynie 22 proc. pozostałych katolików. Tradycyjni katolicy także dużo częściej przystępują do sakramentu spowiedzi. Co ciekawe, różnice objawiają się także w podejściu do kwestii dzietności. I tutaj także „tradsi” wypadają lepiej. Ich współczynnik dzietności wynosi 3.6 w porównaniu z 2.3 punktowym wynikiem uczestników rytu zwyczajnego. Jeden z autorów badania, ks. Donald Kloster pragnie w przyszłości przeprowadzić podobne ankiety by zbadać różnice w liczbie powołań do stanu duchownego.
Źródło: onepeterfive.com / archidiecezja.warszawska.pl
PR