4 stycznia 2024

USA usunęły Ugandę z programu handlowego. To kara za walkę z homopropagandą i promocją dewiacji

Administracja prezydenta USA Joe Bidena usunęła Ugandę z umowy handlowej obejmującej Afrykę. To reakcja na przyjęcie przez rząd w Kampali praw wymierzonych w sodomię.

Antysodomskie prawa zostały uchwalone przez parlament i podpisane przez prezydenta kraju Yoweriego Museveniego w ubiegłym roku. Stany Zjednoczone naciskały przez długi czas na ich odrzucenie, a gdy to nie poskutkowało, podjęły decyzję o nałożeniu na Ugandę de facto sankcji ekonomicznych.

29 grudnia 2023 roku Biały Dom wydał specjalną deklarację wymierzoną łącznie w cztery państwa afrykańskie. Oprócz Ugandy to jeszcze Gabon, Niger oraz Republika Środkowoafrykańska.

Wesprzyj nas już teraz!

W deklaracji czytamy, że prezydent USA postrzegał te kraje jako państwa, którym należy udzielać wsparcia. Prezydent uznał jednak, że wymienione kraje nie spełniają koniecznych warunków bycia beneficjentami programu Waszyngtonu. Decyzja weszła w życia z dniem 1 stycznia 2024 roku. Cztery państwa przestały tym samym być uczestnikami Ustawy o Rozwoju i możliwościach Afryki (African Growth and Opportunity Act, AGOA). Wcześniej administracja Bidena sugerowała, że Waszyngton zdecyduje się na taki krok w związku z brakiem akceptacji „dla praw człowieka” w wymienionych krajach.

Gabon i Niger zostały usunięte z programu w związku z puczami wojskowymi, do jakich doszło w tych państwach w ostatnich miesiącach. Z kolei w Republice Środkowoafrykańskiej obowiązuje zakaz aktów homoseksualnych.

Antysodomskie prawo w Ugandzie przewiduje karę śmierci za transmisję HIV/AIDS poprzez seks jednopłciowy oraz wieloletnie kary więzienia za promowanie homoseksualizmu. 

Decyzję Ugandy potępiła wówczas Unia Europejska, a Joe Biden mówił o „tragicznym pogwałceniu uniwersalnych praw człowieka”.

Sankcje mogą mieć zarazem drugie dno, bo w ubiegłym roku Uganda nawiązała ściślejszą współpracę z Federacją Rosyjską. Weszła między innymi do rosyjskiego programu zobowiązującego do nierozmieszczania broni w kosmosie. Prezydent Ugandy spotkał się też z prezydentem Rosji. Uganda podpisała też umowę z Rosją i z Koreą Południową dotyczącą budowy elektrowni atomowej.

Źródło: lifesitenews.com

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram