„W wielkim mieście pełnym artystów i celebrytów z Broadwayu czas się zatrzymał, a wszyscy z podziwem podążali za Jezusem”. „Było tak spokojnie, tak absolutnie cicho, gdy szliśmy pod neonami Radio City Music Hall…” – wspominali reporterzy, którzy brali udział w wielkiej procesji eucharystycznej, poprzedzającej Kongres Eucharystyczny stanu Nowy Jork.
Zdjęcia z procesji udostępniano na TikToku, Instagramie, Facebooku i platformie X.
Wesprzyj nas już teraz!
10 października, przed procesją, uroczystą Mszę w pięknej katedrze pod wezwaniem św. Patryka odprawił o. Mike Schmitz, autor podcastu Catechism in a Year. Do kapłana, który udał się w uroczystą procesję ulicami Manhattanu, dołączyło kilkudziesięciu księży, zakonnic i kilka tysięcy wiernych.
– Jesteśmy tutaj w jednym celu, a tym jednym celem jest oddawanie czci prawdziwemu i żywemu Bogu – mówił wyraźnie wzruszony duchowny, Dodał też: – W naszych sercach panuje zamieszanie, w moim sercu jest zamieszanie. Moje serce jest takie samo jak Twoje serce i potrzebujemy Jezusa. Nie mamy serc, które potrafią kochać Go tak, jak na to zasługuje, i nie mamy serc, które mogą Go czcić tak, jak na to zasługuje.
Przypominając, że każdy jest grzesznikiem, ojciec Schmitz podkreślił, iż każdy też potrzebuje Jezusa, aby nas zbawił.
Nowojorska katedra, która jest w stanie pomieścić 2 tysiące osób, była szczelnie wypełniona. Duchowny wspomniał w homilii, że wahał się, czy urządzić procesję eucharystyczną na terenie kampusu uniwersyteckiego, na którym mieszka. Dlaczego? Otóż ze względu na wrogość i obojętność większości studentów, którzy nie są w stanie rozpoznać i zrozumieć znaczenia prawdziwej obecności Pana Jezusa. Ojciec Schmitz zaznaczył, że frustrująca jest ignorancja tych, którzy nie potrafią rozpoznać Naszego Pana w Eucharystii i nie oddają Mu należnej czci.
Dodał, tuż przed wyruszeniem procesji, że dziś Bóg poprosił ich – jak niegdyś Jonasza – by Go zabrali i pokazali światu, który Go nie zauważa, nie rozumie, nie akceptuje. – Dziś wieczorem mamy niesamowitą okazję. Będziemy Jonaszem. Będziemy Szymonem z Cyreny i będziemy nieść Jezusa ulicami. Stajemy się Jego przyjaciółmi; przyjaciółmi w Jego ubóstwie, w Jego ukryciu, w Jego bezbronności, abyśmy mogli być Jego przyjaciółmi w Jego chwale, w Jego mocy i w Jego zwycięstwie – deklarował.
Katolicka reporterka Fox News, Martha MacCallum, relacjonując przebieg procesji w Nowym Jorku mówiła o cudzie. – Było tak spokojnie, tak absolutnie cicho, kiedy szliśmy pod neonami Radio City Music Hall, potem skręciliśmy w lewo i szliśmy Broadwayem pod wirującymi światłami i migającymi znakami przedstawień, idąc za Jezusem i procesją księży, zakonnic, które Nowy Jork zatrzymał się, by obserwować – komentowała.
Według relacji MacCallum, przechodnie – zarówno katolicy, jak i osoby niereligijne – z podziwem obserwowali procesję. Uczestnicy byli „żywą Ewangelią” w tych jakże niespokojnych czasach.
Po procesji, w dniach od 20 do 22 października w Sanktuarium Matki Bożej Męczenników w Auriesville odbywał się Kongres Eucharystyczny, który zgromadził około 8,5 tysiąca osób. To jedna z inicjatyw zaplanowanych w ramach realizowanego ogólnokrajowego programu episkopatu: Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego.
Sanktuarium Matki Bożej Męczenników to miejsce, w którym w XVII wieku zginęli męczeńską śmiercią św. Izaak Jogues, św. René Goupil i św. Jan Lalande i gdzie urodziła się św. Kateri Tekakwitha. „Święty Izaak jest jednym z najważniejszych w historii świadków miłości do Mszy świętej, a św. Kateri jest jedną z największych postaci adoracji eucharystycznej” – zaznaczyli organizatorzy Kongresu. Sanktuarium jest zaś „jednym z najważniejszych miejsc wiary eucharystycznej w USA”.
Duża procesja – z udziałem ponad 11 tysięcy osób – odbyła się także w Auriesville na czele z biskupem Scharfenbergerem, który odprawił Mszę św. na zakończenie Kongresu w sobotę 21 października 2023 r.
Diecezja Albany, współpracując z archidiecezją Nowego Jorku i sześcioma innymi diecezjami stanu, zorganizowała szereg wydarzeń towarzyszących w ramach Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego.
Celem programu jest przywrócenie należnej czci Panu Jezusowi obecnemu w Eucharystii, kładąc nacisk na jego Rzeczywistą Obecność. Ma to oznaczać „zmianę zasad gry” dla jednostek i świata, jak to ujął biskup Edward B. Scharfenberger w swojej homilii podczas Mszy św. na zakończenie wydarzenia.
Powtarzał, że „Jezus zmienia życie” i każdy, kto przychodzi do Pana Jezusa, kto Go adoruje, „zostaje przez to w jakiś sposób przemieniony”.
Podczas trwania Kongresu można było uczestniczyć w licznych nabożeństwach, przystępować do spowiedzi, wysłuchać nauki i co najważniejsze wziąć udział w uroczystej procesji.
W sobotę 21 października we Mszy św. inaugurującej wzięło udział ponad 300 księży, diakonów i seminarzystów. Głównym celebransem był biskup Terry R. LaValley z diecezji Ogdensburg, a koncelebrowało ją łącznie 17 biskupów.
Biskup Scharfenberger powiedział w niedzielę, że niektóre działania Kongresu przyniosły natychmiastowy skutek: – Wiem, że podczas naszego pobytu tutaj życie wielu osób uległo głębokiej przemianie i dziękuję Bogu za to”. Apelował, by nie ustali w ewangelizacji świata i dążyli do świętości. Przypomniał, by ufać Bożej pomocy, ponieważ „On daje łaskę czynienia niemożliwego”.
Biskup LaValley wzywał do naśladowania postawy ks. Joguesa, który okazywał wielką miłość ludowi Mohawków.
Źródło: churchpop.com, nyceucharisticcongress.org, evangelist.org
AS
5,000 Catholics marched in a weekend procession in New York.
How beautiful ✝️#Christians pic.twitter.com/HAflYMHbLL— Paul Golding (@GoldingBF) October 16, 2023