21 grudnia 2012

USA: znaczące zwycięstwo przeciwników „Obamacare”

(Wheaton College fot.Neatpete86/wikimedia.commons)

Federalny Sąd Apelacyjny w Waszyngtonie zdecydował się poddać ponownemu rozpatrzeniu pozwy dwóch college’ów Belmont Abbey College i Wheaton College, które zakwestionowały ustawę zdrowotną prezydenta Baracka Obamy.

 

Ustawa zdrowotna Obamy (tzw. Obamacare) zmusza podmioty religijne do zapewnienia ubezpieczenia swoim pracownikom, zapewniającego darmowy dostęp do antykoncepcji, sterylizacji i aborcji. Decyzja Federalnego Sądu Apelacyjnego z 18 grudnia jest ciosem dla administracji Obamy, która starała się doprowadzić do odrzucenia pozwów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Prawnicy Narodowego Funduszu Zdrowia (HHS), wnioskujący za oddaleniem pozwów twierdzili, że „na razie jest za wcześnie” na rozpatrywanie tego typu skarg w sądach i, że kwestionowane zapisy już wkrótce, tj. w pierwszym kwartale 2013 r., mają być zmienione.

 

Okręgowy Sąd Apelacyjny w Waszyngtonie nakazał prawnikom HHS przedstawić w ciągu 60 dni „wyraźne dowody” na to, że zmiany, zwalniające podmioty religijne z finansowania, sprzecznych z przekonaniami, procedur medycznych zostały faktycznie wprowadzone.

 

Sędziowie odnosząc się do kwestii rzekomo „przedwczesnych pozwów” wskazali, że rząd obiecał wprowadzić zmiany, ale jeszcze tego nie uczynił, dlatego też nie ma podstaw, by oddalać pozwy. – Bierzemy rząd za słowo – stwierdzili sędziowie, dając wyraźnie do zrozumienia, że traktują poważnie obietnice administracji Obamy, która od dłuższego czasu zapowiada nowelizację spornych przepisów ustawy zdrowotnej, ale jeszcze nic w tym względzie nie uczyniła.

 

Kyle Duncan, radca prawny Fundacji Becket walczącej o prawo do wolności religijnej, która reprezentuje Belmont Abbey College i Wheaton College, powiedział, że orzeczenie sądu „to wielka rzecz („big deal”). Może ono bowiem pomóc innym powodom. – Sąd trzyma rząd za słowo i domaga się wyraźnych zmian w ustawie – mówił.

 

Wyjaśnił, że chociaż ostatnia decyzja może wydawać się niektórym „małoznaczącym rozstrzygnięciem proceduralnym”, to jednak w praktyce ma ona ogromne znaczenie. Rzadko kiedy bowiem sąd monitoruje posunięcia rządu, chcąc się upewnić, że faktycznie wywiązuje się on ze swoich zobowiązań.

 

Prawnicy HHS stwierdzili, że szkoły na razie nie muszą stosować ustawy w obecnej formie. Ewangeliczny Wheaton College i katolicka szkoła Belmont Abbey złożyły pozwy przeciw „Obamacare”, które zostały odrzucone przez niższe sądy federalne. Uznały one wnioski za „przedwczesne”, zważywszy na to, że rząd zamierza wprowadzić do ustawy pewne zmiany w przyszłym roku.

 

Podczas rozprawy prawnicy HHS przekonywali, że nowelizacja przepisów pojawi się najpóźniej w pierwszym kwartale 2013 roku i zaczną one obowiązywać od sierpnia przyszłego roku. Dlatego Belmont Abbey i Wheaton College uzyskały zwolnienie ze stosowania ustawy do 1 sierpnia 2013 r. Prawnicy obu instytucji zamierzają trzymać rękę na pulsie, by w porę odpowiednio zareagować, gdyby okazało się, że zmiany są niewystarczające.

 

Z decyzji sądu w Waszyngtonie zadowoleni są dyrektorzy obu szkół. Dyrektor Wheaton College, Philip Ryken stwierdził, że orzeczenie Sądu Apelacyjnego sygnalizuje, iż sąd niższej instancji niesłusznie oddalił sprawę i, że ustawa o ochronie zdrowia jest krzywdząca dla szkoły.

 

Decyzja ta, jak podkreślają chrześcijańscy prawnicy, będzie miała zasadnicze znaczenie dla pozwów innych podmiotów religijnych, które mogą się powoływać na nią gdyby sądy niższej instancji uznały ich wnioski za bezzasadne.

 

 

Źródło: NCR, AS. 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram