Sekretarz Skarbu USA Tim Geithner ostrzegł, że będzie musiał podjąć „nadzwyczajne środki” w związku z niemożnością wywiązania się przez państwo amerykańskie ze zobowiązań wobec obywateli i wierzycieli. Do końca roku Stany Zjednoczone po raz kolejny przekroczą dopuszczalny próg zadłużenia.
W liście skierowanym do kongresmenów Geithner podkreślił, że pułap dopuszczalnego zadłużenia zostanie przekroczony do dnia 31 grudnia i że Skarb Państwa musi poszukać dodatkowych 200 mld dolarów w celu sfinansowania bieżących wydatków rządowych.
Wesprzyj nas już teraz!
Przestrzegł, że w związku z kryzysem dot. uchwalenia budżetu nie wiadomo, na jak długo starczą dodatkowe środki i jak długo będzie trwać prowizorium. W normalnych warunkach problem powinien być rozwiązany w ciągu dwóch miesięcy. – Niemniej jednak, z uwagi na znaczną niepewność jaka obecnie istnieje – zaznaczył Geithenr – w związku z nierozstrzygniętą polityką dot. podatków i wydatków na 2013 r., nie jest możliwe przewidzenie rzeczywistego czasu obowiązywania tych środków”.
Sekretarza skarbu martwią również opóźnienia wpływów podatkowych w przyszłym roku.
Podobne nadzwyczajne rozwiązania zastosowane latem zeszłego uroku, po przekroczeniu dopuszczalnego limitu zadłużenia wynoszącego wówczas 14,3 bln dol., doprowadziły do historycznego obniżenia ratingu USA i paniki na rynkach akcji na całym świecie.
Prezydent Barack Obama przerwał świąteczny urlop na Hawajach, by jeszcze przed końcem roku wznowić rozmowy w sprawie budżetu. Ostatnie negocjacje załamały się w zeszłym tygodniu, gdy przywódcy Partii Republikańskiej rozpoczęli realizację „planu B”, który przewidywał zaradzenie kryzysowi pod koniec roku budżetowego. Zdecydowana większość członków partii zagroziła zablokowaniem jakiegokolwiek porozumienia z Partią Demokratyczną, które przewiduje podniesienie podatków.
Prezydent obstaje przy podwyższeniu podatków od dochodów osób zarabiających ponad 250 tys. dolarów rocznie i godzi się na większość zaproponowanych przez opozycję cięć wydatków socjalnych, z wyjątkiem świadczeń dla bezrobotnych, a w szczególności tych, którzy pozostają bez pracy przez bardzo długi okres.
Skarb państwa zamierza „poszukać” dodatkowych środków stosując cztery nadzwyczajne rozwiązania. W praktyce będzie to polegało na zawieszeniu wpłat do dwóch dużych funduszy emerytalnych i wstrzymaniu inwestycji. Środki przez pewien czas nie wpływałyby do funduszu CSRDF i Thrift. Skarb państwa będzie musiał także wstrzymać emisję obligacji. Dług publiczny w USA rośnie z prędkością około 100 miliardów dolarów miesięcznie i wynosi obecnie 16,4 bln dol.
Źródło: The Guardian, AS.