W Portugali upadła właśnie trzecia próba zalegalizowania tzw. eutanazji. Takie działania podejmowane są od 2021 roku. Tym razem portugalski Trybunał Konstytucyjny uznał, że zapisy ustawy dotyczące depenalizacji tzw. eutanazji są niezgodne z konstytucją.
Przepisy, jak wyjaśnił przewodniczący TK Joao Caupers, zostały zakwestionowane przez większość sędziów trybunału z powodu możliwości ich „sprzecznego interpretowania”. Ustawę określił ją jako wadliwą, gdyż nie precyzuje ona, w jakich przypadkach należy dopuszczać pacjentów do eutanazji.
Główną wadą dokumentu, jak dodał szef TK, jest sformułowanie zawarte w ustawie, że do śmierci wspomaganej można zakwalifikować osoby „cierpiące fizycznie, psychologicznie i duchowo”.
Wesprzyj nas już teraz!
Caupers wyjaśnił, że konieczne jest dokładne określenie czy osoba dopuszczona do eutanazji ma doświadczać wszystkich tych cierpień równocześnie, czy też wystarczy, że odczuwa cierpienie w jednej z tych sfer.
Zatwierdzoną w grudniu przez parlament ustawę o depenalizacji eutanazji skierował na początku stycznia do TK prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. Stwierdził on wówczas, że nowa regulacja jest wadliwa, gdyż w sposób mało precyzyjny określa zasady dopuszczenia pacjenta do tzw. śmierci wspomaganej.
Źródło: Marcin Zatyka (PAP)/Oprac. MA
Znów chcą mnie zabić! Powstaniec Warszawski o Niemcach, UB i ucieczce z Holandii przed eutanazją