Prezydencka propozycja zmiany przepisów umożliwiających rozpoczęcie kolejnego etapu ekshumacji na warszawskiej „Łączce” znalazła się w Sejmie. Bliżej przygląda się jej Fundacja „Łączka” Tadeusza M. Płużańskiego.
Sejmowa Komisja Administracji i Cyfryzacji przeprowadziła pierwsze czytanie projektu. Jego waga jest spora, bo ma ona umożliwić rozpoczęcie trzeciego etapu prac na „Łącze”, pozwalającego na odkrycie 90 ciał ofiar komunistycznej zbrodni. Na razie jest to niemożliwe, z uwagi na groby znajdujące się ponad tzw. dołami śmierci. W latach 1982-1984 pochowano tam ok. 200 osób.
Wesprzyj nas już teraz!
Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji, Józefa Hrynkiewicz z PiS złożyła wniosek o wysłuchanie publiczne. Prosiła o to delegacja rodzin ofiar komunistycznych represji z Fundacji „Łączka” opiekującej się powązkowską kwaterą „Ł”.
– Jest wiele zapisów, które budzą niepokój. Podstawowym jest uzależnienie ekshumacji bohaterów od woli rodzin ich katów – powiedział Tadeusz Płużański, prezes Fundacji.
Jednak zwolennicy ustawy podtrzymują, że finalnie decyzja w sprawie przeniesienia grobu należeć będzie do wojewody.
By nowelizacja weszła w życie, Sejm musi przyjąć proponowane zmiany przed końcem kadencji. Później ustawa trafi do kosza. Zmiany popiera IPN.
Źródło: „Rzeczpospolita”
ged