21 września 2012

Ustawa o swobodzie gospodarczej nie chroni przedsiębiorców

(fot. Jrkruk / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Przedsiębiorcom niezwykle trudno przychodzi wywalczenie sobie takich zmian w prawie, które ułatwią im prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Gdy w końcu pojawiła się ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, która w jakimś stopniu miała wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom, to okazało się, że urzędnicy mogą bezkarnie łamać jej zapisy. I nie pomoże tu wniesienie sprawy do sądu, gdyż sąd umywa w tej sprawie ręce.

Jeden z zapisów ustawy mówi, że poza pewnymi wyjątkami nie wolno przeprowadzać więcej niż jednej kontroli  działalności przedsiębiorcy. Ograniczony jest też czas jej trwania, np. w przypadku mikroprzedsiębiorców jest to maksymalnie 12 dni. Niestety zdarza się, że urzędnicy łamią te przepisy i co gorsza nie można ich zdyscyplinować.

Tak było w przypadku pewnego przedsiębiorstwa, którego właścicielka wystąpiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie w związku z rozpoczęciem w firmie kontroli celnej, podczas gdy w tym samym czasie odbywała się już kontrola skarbowa. Tłumaczyła, że tylko w określonych przepisami ustawy sytuacjach można prowadzić więcej niż jedną kontrolę naraz w danej firmie. Mimo to pracownicy urzędu celnego kontroli nie przerwali.

Wesprzyj nas już teraz!

Skarga właścicielki firmy została odrzucona zarówno przez sąd w Szczecinie jaki i Naczelny Sąd Administracyjny. Według sędziego NSA Czesława Sochy rozstrzyganie czy kontynuować czy też przerwać kontrolę nie należy do kompetencji sądu administracyjnego.

Eksperci twierdzą, że wyrok w tej sprawie dowodzi, że przepisy ustawy o swobodzie gospodarczej są martwe. Beata Stefańska z kancelarii Ostrowski i Wspólnicy zauważa, że miały one dyscyplinować organy administracyjne i eliminować nadużycia polegające na nieuzasadnionym przedłużaniu kontroli czy stosowaniu kontroli równoległych, tymczasem nic się nie zmieniło. Michał Grzywacz z kancelarii Grzywacz – Zawada twierdzi, że przepisy o zakazie prowadzenia jednoczesnych kontroli powinny być egzekwowane właśnie na etapie postępowania kontrolnego, w końcu po to były przecież uchwalone.

Krytycznie do wyroku NSA odnosi się także Katarzyna Urbańska z PKPP Lewiatan. Także i ona jest zdania, że  przepisy są bezużyteczne. Przedsiębiorca jest bezradny wobec łamania prawa przez urzędników, nie może nawet dochodzić swoich racji w sądzie. Skoro tak, to ustawa powinna być poprawiona i powinien zostać wprowadzony wyraźny zapis, który da przedsiębiorcy prawo do złożenia skargi do sądu administracyjnego na nieuczciwe postępowanie urzędników.

 

Iwona Sztąberek
Źródło: „Rzeczpospolita”

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 61 162 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram