26 września 2013

Pracownicy samorządowi z województwa kujawsko-pomorskiego, po zasięgnięciu opinii Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy dowiedzieli się, że opłaty za wywóz śmieci dokonane dla wygody w czyimś imieniu, np. na prośbę należącej do rodziny osoby starszej, powinny być zwrócone i pobrane jeszcze raz, tym razem od właściciela nieruchomości.

 

Problem pojawił się, ponieważ nowa ustawa, określająca zasady wywozu śmieci, stanowi, iż zastosowanie do niej mają przepisy dotyczące ordynacji podatkowej. W myśl ordynacji zaś, zobowiązania podatkowe, czyli również opłaty za wywóz śmieci, są zobowiązaniami osobistymi, a co za tym idzie, wykluczona jest możliwość ich wygaśnięcia wskutek zapłaty przez osobę trzecią, a nie przez podatnika. Zapisy ordynacji podatkowej mają cel antykorupcyjny, mający eliminować pranie pieniędzy, czy machinacje podatkowe. Jednakże wynoszące kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych opłaty za wywóz śmieci żadną miarą nie spełniają znamion ryzyka łamania prawa podatkowego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Co ciekawe, problem istnieje jedynie wówczas, gdy osoba trzecia dokonuje przelewu na rzecz właściciela nieruchomości. Wszystko jest natomiast zgodne z prawem, gdy płatność jest dokonywana gotówką. – W takiej sytuacji można uznać, że osoba, która dokonuje wpłat, realizuje je ze środków powierzonych jej przez właściciela nieruchomości. Wykonuje wówczas czynność techniczną i uiszcza opłatę za właściciela. Działa jako posłaniec – stwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy.

 

Gminy boją się szeroko zakrojonych akcji wszczynania postępowań administracyjnych, zwrotu pobranych opłat i ich ponownego pobierania bezpośrednio od właścicieli nieruchomości tylko dlatego, że zostały dokonane przelewem nie przez właściciela. Trudno oszacować, jak dużo będzie takich przypadków, jednakże prawdziwy problem stanowi konieczność prowadzenia postępowań i wyjaśniania spraw z mieszkańcami.

 

Wydaje się jednak, że organy skarbowe nie powinny dochodzić w takich przypadkach egzekucji, ponieważ nie miała miejsca szkoda dla Skarbu Państwa, czy samorządu. Zdaniem mecenasa Tomasza Tatomira, sytuacja jest nielogiczna i wymaga zmian w przepisach. Jego zdaniem, nie trzeba wyłączać całej gospodarki odpadami komunalnymi spod przepisów ordynacji podatkowej, ale uczynić wyjątek dla poboru opłat za wywóz śmieci.

 

 

Tomasz Tokarski

Źródło: gazetaprawna.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram