21 stycznia 2013

Czwartek w Sejmie upłynie pod znakiem boju o normalność. Platforma Obywatelska i inne lewicowe partie, wracają bowiem do sprzecznych z naturą ustaw o związkach partnerskich.


Na posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie… trzech projektów ustaw o związkach partnerskich: dwóch autorstwa Ruchu Palikota i SLD oraz projektu przygotowanego przez posła PO Artura Dunina. Lewica próbuje ścigać się na postępowość.

Wesprzyj nas już teraz!

Wiosną, Sejm odrzucił oba projekty Ruchu Palikota.  Na głosującą wówczas przeciw Platformę spadła wtedy fala krytyki ze strony liberalnych mediów – partia postanowiła więc wycofać się z konserwatywnego stanowiska i przygotować własny projekt ustawy o związkach partnerskich.  

Według platformerskich pomysłów, dwie osoby, niezależnie od płci, mogłyby zawrzeć przed notariuszem albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego umowę związku partnerskiego. Projekt reguluje też m.in.: kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz obowiązku alimentacyjnego. W projekcie PO zapisano prawo dostępu do informacji medycznej oraz prawo decydowania o pochówku. Propozycja zakłada zrównanie małżonków i tzw. partnerów w kwestii odmowy zeznań w charakterze świadka. Zawarcie związku, analogicznie jak w przypadku małżeństwa, ma skutkować powstaniem wspólnoty majątkowej, obejmującej przedmioty nabyte przez partnerów w czasie jego trwania. Projekt posła Dunina uprawnia też partnerów do dziedziczenia po sobie – na takich samych zasadach jak po żonie lub mężu – pod warunkiem, że upłynął rok od zawarcia umowy związku partnerskiego.

„Projekty ustaw o związkach partnerskich, o których Sejm będzie debatował na najbliższym posiedzeniu, jakie odbędzie się w dniach 23-25 stycznia, kwestionują ład społeczny oparty na wspólnotach podstawowych: małżeństwie i rodzinie i są sprzeczne z konstytucyjnymi gwarancjami ochrony małżeństwa, rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa. Projekty te zmierzają do nadania dowolnym parom osób pełnoletnich: hetero czy homoseksualnym, praw i obowiązków małżeństwa, przez co kwestionują ład społeczny oparty na wspólnotach podstawowych: małżeństwie i rodzinie. Są one sprzeczne z konstytucyjnymi gwarancjami ochrony małżeństwa, rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa” – napisali w oświadczeniu Antoni Szymański i Paweł Wosicki, członkowie Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski.

 

kra

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram