Standardy równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy – w zakresie dotyczącym symboliki religijnej – nie naruszają wolności sumienia i wyznania (art. 53 Konstytucji RP) – oznajmił rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek.
Polityk Suwerennej Polski Sebastian Kaleta złożył do RPO pismo w sprawie zarządzenia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który zdecydował usunąć krzyże z warszawskich urzędów a także zakazał urzędnikom stawiania symboli religijnych na swoich biurkach. Polityk SP zaskarżył decyzję stwierdzając, że narusza konstytucję, która gwarantuje wolność wyznania i zapewnia swobodę kultu religijnego.
„W świetle orzecznictwa umieszczenie symbolu religijnego na ścianie urzędu nie prowadzi do naruszenia wolności sumienia i wyznania. W konsekwencji do takiego naruszenia nie prowadzi również brak symbolu religijnego. Jest to kwestia decyzji kierownika urzędu” – stwierdził rzecznik po analizie „Standardów równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy”.
Wesprzyj nas już teraz!
W opinii RPO, niemożność uzewnętrzniania symboli religijnych w przestrzeni publicznej urzędu nie uderza w prawa konstytucyjne, ponieważ urzędnicy wciąż mogą nosić np. medaliki czy krzyżyki.
Co ciekawe, Marcin Więcek podkreślił, że „standardy” wyłączają obecność elementów religijnych jedynie podczas wydarzeń organizowanych przez urząd, a nie przez pracowników. Dlatego wprost stwierdzono, że wytyczne nie są „przeszkodą dla uzewnętrzniania religii przez osoby zatrudnione w urzędzie, np. przez organizację spotkań opłatkowych dla chętnych pracowników”.
Rzecznik podkreślił, że choć wskazane wytyczne odnoszą się w równym stopniu do wszystkich religii i wyznań, „wątpliwości może natomiast budzić brak odwołania do neutralności w kontekście światopoglądów niereligijnych”. Do takich RPO zaliczył np. pacyfizm, motywowany ideowo wegetarianizm lub weganizm, stosunek do aborcji czy idei homomałżeństw.
PAP / oprac. PR