17 marca 2014

„Utrwalacze” władzy ludowej w Korpusie Weteranów?

(fot. Lestat (Jan Mehlich) / Wikimedia Commons / licencje GNU i CC)

Do Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej mogą wejść osoby z formacji wiernych sowieckiemu reżimowi. Nowelizacja ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego – tworząca tę honorową wspólnotę wojskową – została pozbawiona podmiotowych obostrzeń w sprawie przynależności.

 

Poprawka PiS wprowadzająca obostrzenia w sprawie przynależności do Korpusu została odrzucona w komisji głosami strony rządowej i lewicy. Odrzucona poprawka zakładała , że do Korpusu Weteranów mogliby wejść tylko żołnierze Sił Zbrojnych RP, podlegający rządowi na uchodźstwie w Londynie, którzy brali udział w walkach o niepodległość lub o ustalenie granic państwa polskiego do 8 maja 1945 r., a potem walczyli z bronią w ręku z reżimem komunistycznym na terytorium Polski. W skład Korpusu wchodziłyby też organizacje partyzanckie, organizacje Państwa Podziemnego stawiające sobie za cel niepodległość i suwerenność RP. Członkiem Korpusu mógłby też zostać kawaler Orderu Krzyża Wojskowego.

Wesprzyj nas już teraz!

Odrzucenie tej poprawki może sprawić, że w skład Korpusu Weteranów wejść będą mogli np. byli funkcjonariusze Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrzengo. 

 

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny – jak informuje „Nasz Dziennik” – odrzucono także poprawki rozszerzające uprawnienia osób przynależących do Korpusu Weteranów, np. częściowe pokrycie kosztów leczenia, bezpłatne zaopatrzenie w leki i środki ortopedyczne, wypłatę dodatku weterana w wysokości 200 zł czy zapewnienie pochówku z wojskową asystą.

 

Zdaniem szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych proponowane zmiany wykraczają przede wszystkim poza możliwości budżetowe oraz poza przedłożenie rządowe noweli, wprowadzając zupełnie nowy katalog kombatantów.

 

Przynależność do Korpusu może się jednak wiązać z pewnymi przywilejami takimi jak pobieranie poza kolejnością świadczeń zdrowotnych, ulgi za korzystanie z transportu publicznego (z 37 proc. do 51 proc.) czy ułatwienie dostępu do świadczeń kombatantom przebywającym poza granicami kraju, którzy dotychczas nie ubiegali się o świadczenia.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

luk

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram