„Dla różnych i równych podróżnych” – pod takim hasłem operator taksówek Free Now promuje postulaty aktywistów LGBTQ+. Jak się okazuje, pod szyldem otwartości zmieściła się nie tylko promocja homoseksualnych związków poprzez zrównanie ich z tradycyjną rodziną, ale też de facto akceptacja dla adopcji przezeń dzieci.
Opublikowany spot reklamowy ma pokazywać, że taksówki Free Now są dla wszystkich. I niby nic w tym dziwnego, gdyby nie to jak została zbudowana narracja spotu. Tak oto wśród potencjalnych pasażerów pokazywana jest kolejno: „osoba LGBT+”, kapłan w koloratce, tradycyjna, radosna rodzina z dwójką dzieci i… równie szczęśliwa para gejów, również z dwójką dzieci. Ta sekwencja filmowa opatrzona jest komentarzem: „choć pełnimy różne role, mamy jeden cel: być sobą, gdziekolwiek jesteśmy…”
Akcja prowadzona jest pod rękę z Grupą Stonewall. Już pod koniec maja organizacje wypuściły w mediach społecznościowych wspólny klip. „Wjeżdżamy w Miesiąc Dumy z FREE NOW!” – ogłaszali aktywiści LGBTQ+. Zapewniano wówczas, że korporacja podejmie działania na rzecz edukowania swoich kierowców z tematów równościowych, a na kanałach Free Now pojawią się „wspólne posty, w których opowiemy o historii ruchu LGBT+”.
Obecna kapania korporacji taksówkarskiej, jak donosi press.pl, ma być kierowana m.in. do kobiet i osób LGBT+, a w jej ramach promowany ma być inkluzywny język, feminatywy oraz widoczne ma być wsparcie dla „praw osób LGBT+” postulowanych przez Grupę Stonewall. Klip „Dla różnych i równych podróżnych” to jedno z haseł. Bo w szerokiej reklamie pojawić się mają takie hasła jak: „Dla kleru i queer” czy „Dla 500+ i LGBT+”.
Sam operator taksówek wyjaśnia na swoim kanale YouTube, że podjęta kampania „dotyka aktualnych w Polsce kwestii, m.in. praw kobiet oraz osób LGBT+, czy ścierających się ze sobą różnic światopoglądowych i przypomina o uniwersalnym prawie do wolności w wyrażaniu siebie”. Akcja ma być zachętą do „poszukiwania podobieństw w różnicach i wzajemnego szacunku”. Jak czytamy, wolność jest wpisana w markę Free Now, a „akceptowanie różnorodności, walka o równouprawnienie i inkluzywność” są w niej „silnie zakorzenionymi wartościami”.
MA