Od 1 lipca 2021 w całej Unii Europejskiej obowiązuje Unijny Certyfikat Covid. Zaświadczenie potwierdza przechorowanie, pełne zaszczepienie lub negatywny wynik aktualnego testu na obecność SARS-CoV-2. Certyfikat przybiera postać papierową lub cyfrową i wiąże się z kodem QR.
Wszystkie certyfikaty są dostępne również w języku angielskim. Dzięki jednolitemu charakterowi certyfikatów powinny być one honorowane na równi we wszystkich krajach UE.
Osoby niedysponujące certyfikatem będą mogły podróżować, ale pod warunkiem okazania innych zaświadczeń. Niezależnie od tego w krajach UE nienależących do Schengen (Cypr, Irlandia Chorwacja, Bułgaria, Rumunia) należy przedstawić paszporty lub dowody tożsamości przy przekraczaniu granic – przypomina Komisja Europejska.
Wesprzyj nas już teraz!
Jednolity charakter zaświadczeń covidowych nie wyklucza odmiennej polityki stosowanej przez konkretne państwa. Na przykład Francja wymaga certyfikatu nie tylko przy przekraczaniu granic, lecz również przy uczestniczeniu w imprezach masowych. Podobnie jest we Włoszech. Z kolei Polacy wjeżdżający do Hiszpanii nie muszą okazywać zaświadczeń sanitarnych.
W Danii natomiast zaświadczenia covidowe wymagane są od osób wchodzących do restauracji, kin, basenów et cetera. W Berlinie osoby pragnące wejść do środka lokali gastronomicznych muszą okazać certyfikat (wymóg nie obowiązuje w ogródkach). Niektóre landy odchodzą od tego typu restrykcyjnej polityki w związku ze spadkiem zakażeń.
Źródło: bankier.pl
mjend