27 września 2012

Uwolnić tory!

(fot. Astrorek / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Badanie Eurobarometru pokazuje, że Polacy są mocno niezadowoleni z usług kolei. Zdaniem ankietowanych, należy skończyć z monopolem PKP i otworzyć polski rynek na konkurencję, pod takim tylko warunkiem, że wszyscy przewoźnicy będą spełniać takie same normy bezpieczeństwa.

 

Kolej nie jest w naszym kraju popularnym środkiem transportu. Jak wynika z raportu „Konkurencja na rynku kolejowym”, przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej, 45 proc. Polaków deklaruje, że nigdy w życiu nie podróżowała pociągiem krajowej bądź regionalnej linii kolejowej, a 31 proc. jeździ koleją raz do roku lub rzadziej. Tylko 5 proc. Polaków przyznaje, że korzysta z pociągów co najmniej kilka razy w miesiącu. Dla porównania, w Luksemburgu, który pod tym względem jest europejskim liderem, taką częstotliwość deklaruje 19 proc. mieszkańców.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Z kolejek podmiejskich co najmniej raz na tydzień korzysta jedynie 3 proc. Polaków. Taki środek transportu jest najpopularniejszy w Danii, gdzie w ciągu tygodnia podmiejskimi pociągami podróżuje 13 proc. mieszkańców.

 

Polaków, którzy pociągami nie jeżdżą nigdy lub robią to co najwyżej raz do roku, do częstszego podróżowania koleją mogłyby zachęcić przede wszystkim niższe ceny biletów (deklaruje to 35 proc. osób). Polscy pasażerowie chcą też bardziej rozbudowanej sieci połączeń kolejowych z większą liczbą stacji (25 proc.), a także krótszego czasu przejazdu pociągów (24 proc.). 22 proc. naszych Rodaków oczekuje wygodniejszych i czystszych pociągów, 21 proc. częstszych połączeń, a 15 proc. większej niezawodności usług oferowanych przez przewoźników. 33 proc. Polaków twierdzi natomiast, że żadna zmiana nie zachęci ich do wsiadania do pociągów.

 

Zdaniem Polaków, otwarcie rynku na konkurencję najmocniej wpłynie na komfort i czystość podróżowania pociągami (twierdzi tak 76 proc. ankietowanych), a także na jakość oferowanych przez przewoźników usług (74 proc.). 71 proc. pasażerów twierdzi, że zlikwidowanie monopolu PKP obniży ceny biletów. Taki sam odsetek badanych uważa, że zwiększy to częstotliwość kursowania pociągów. Wśród korzyści płynących z otwarcia rynku wymienia się też rozbudowę sieci połączeń kolejowych, większą punktualność pociągów, a także lepsze zarządzanie spółkami kolejowymi.

 

Piotr Toboła

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 461 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram