23 maja 2012

V Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

(Sheshan, Bazylika Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych fot. lobia / commons wikipedia / licencja creative commons)

Już jutro Kościół obchodzić będzie V Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. Na wezwanie Ojca Świętego Benedykta XVI w jego obchody włączą się katolicy z całego świata. Wierni w Polsce będą mogli wesprzeć swoją modlitwą chińskich katolików m.in. w warszawskim kościele Matki Bożej Anielskiej przy ul. Modzelewskiego. Spotkanie modlitewne w tym miejscu organizuje stowarzyszenie Sinicum wraz z franciszkanami, werbistami i Misyjnymi Służebnicami Ducha Świętego.

 

O godz. 18.30 zostanie odprawiona Msza św., której będzie przewodniczył prowincjał werbistów o. Andrzej Danielewicz, a kazanie wygłosi kierujący Sinicum o. Antoni Koszorz SVD. W przygotowaniu liturgii wezmą udział m.in. siostry zakonne z Chin. Po Eucharystii zgromadzeni będą mogli wysłuchać prelekcji o. dr. Tomasza Szyszki SVD nt. sytuacji Kościoła w Chinach.

 

Jest to na pewno piękny wyraz więzi między różnymi narodami – mówi abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski o obchodzonym 24 maja Dniu Modlitw za Kościół w Chinach. „Włączmy się w duchowy most katolików całego świata, którzy wspierają modlitwą cierpiący Kościół w Chinach” – zachęca założone pod koniec ubiegłego roku stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ.

 

Katolików w Chinach od wielu lat wspiera już Komisja Episkopatu ds. Misji, a także Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Podejmują one nie tylko działania informacyjne i modlitewne, ale również pomagają materialnie. W ubiegłym roku Pomoc Kościołowi w Potrzebie wsparło Kościół w Chinach kwotą ponad 4 mln zł. W tym roku chce przekazać dzieciom chrześcijańskim w Chinach Biblię „Bóg przemawia do swoich dzieci”. Każde 10 zł ofiarowane na rzecz stowarzyszenia, to 3 egzemplarze Biblii w rękach chińskich dzieci.

 

Dzień Modlitw za Kościół w Chinach to życzenie papieża Benedykta XVI wyrażone w „Liście do Kościoła w Chinach” z 2007 r. Wyznaczony na 24 maja, jest liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Dziewicy Maryi Wspomożycielki Wiernych, którą chińscy katolicy otaczają czcią w sanktuarium Sheshan koło Szanghaju. Katolicy w Polsce, od pięciu lat odpowiadają na apel Ojca Świętego. – Warto się modlić i trzeba się modlić za Kościół, podejmować czyny duchowe, ofiary, żeby nie byli sami na tej drodze takiego szczególnego świadectwa – zachęca przewodniczący polskiego Episkopatu.

 

Katolicy w Chinach stanowią około 1% ogółu społeczeństwa i doznają licznych prześladowań – przypomina Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Więcej rozwodów niż małżeństw, polityka jednego dziecka, a co za tym idzie przymusowe sterylizacje i aborcje nawet zaawansowanej ciąży to wciąż chińska rzeczywistość. Kościół w tym kraju podzielony jest na podziemny – wierny papieżowi i państwowy – podporządkowany władzom. Zgodnie z prawem, jedynie kościoły należące do stowarzyszeń nadzorowanych przez państwo mogą prowadzić działalność duszpasterską. Utrudniony jest też kontakt ze Stolicą Apostolską, brakuje kapłanów i sióstr zakonnych.

 

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie