8 listopada 2013

Sprawiedliwość dla Nigerii – to hasło akcji zorganizowanej w ramach V Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, organizowanej przez Polską Sekcję Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP), która odbędzie się w najbliższą niedzielę.

 

Tematem wiodącym V Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym organizowanego przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest Nigeria, najludniejszy kraj Afryki, w którym żyje blisko 80 mln chrześcijan.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Gościem tegorocznych obchodów jest ks. bp Hiacynt Oroko Egbebo, z wikariatu apostolskiego Bomadi, który jest świadkiem cierpień tych, którym odmawia się poszanowania godności osoby ludzkiej tylko dlatego, że wierzą w Jezusa. – Głównym wyzwaniem dla ludzi wierzących w naszym kraju, ale zwłaszcza dla chrześcijan i dla nas, katolików, jest zbrodnicza działalność organizacji Boko Haram – wyjaśnia 56-letni hierarcha, który zwraca uwagę, że wspomniana organizacja stawia sobie za cel zwalczanie wszystkiego, co pochodzi z Zachodu, a więc np. kościołów, szkół, szpitali itp. i wprowadzenie wszędzie tam, gdzie tylko się da, zwłaszcza na Północy, gdzie przeważają muzułmanie, prawa islamskiego – szariatu. – Dążą oni do pełnej islamizacji przynajmniej północnej części Nigerii, a gdyby się udało, to i całego kraju. Gdyby do tego doszło, Nigeria stałaby się bazą do islamizacji innych części Afryki – przestrzega biskup i dodaje, że byłoby to groźne nie tylko dla tego kraju i kontynentu, ale też dla całego świata.

 

Hierarcha z Czarnego Lądu zaznacza, że terroryści z Boko Haram zabijają nie tylko chrześcijan oraz walczących z nimi żołnierzy i policjantów, ale także samych muzułmanów, jeśli potępiają oni ich działania. Podkreślił również niezwykłe okrucieństwo zbrodni, popełnianych przez bojówkarzy z tej organizacji, np. latem tego roku wdarli się do jednej ze szkół, w której uczniowie przygotowywali się do egzaminów i zabili wiele dzieci. A trzeba do tego dodać liczne ofiary zamachów na kościoły i domy chrześcijan, zwłaszcza katolików, co w sumie tworzy przerażający obraz przemocy, jakiej widownią jest obecnie Nigeria.

 

Wikariusz apostolski Bomadi zwraca uwagę, że episkopat jego kraju wydał wyraźny zakaz odpowiadania przemocą na przemoc islamistów, gdyż – jak zaznacza – po niedawnych akcjach sił rządowych wiele ich oddziałów zostało rozbitych a niedobitki schroniły się w dżungli i działają z ukrycia i w zamaskowaniu. – Wtedy łatwo byłoby zabić kogoś niewinnego i bylibyśmy tacy sami, jak oni – tłumaczy bp Oroko.

 

Zauważa następnie, że Nigeria potrzebuje obecnie nowoczesnej technologii i wsparcia z zewnątrz, aby móc się normalnie rozwijać i przeciwstawić się obecnym zagrożeniom. Dlatego zaapelował o poparcie dla działań pokojowych władz tego kraju ze strony Parlamentu Europejskiego, a także rządu polskiego, który mógłby w tej sprawie działać na forum międzynarodowym.

 

Kościół katolicki w Nigerii jest największy w tej części świata, chociaż w samym kraju stanowi mniejszość – katolików jest tam ponad 20 mln, co stanowi nieco ponad 13 proc. miejscowej ludności. Odsetek chrześcijan różnych wyznań i muzułmanów jest tam mniej więcej równy: po nieco ponad 45 proc. wśród blisko 160 mln mieszkańców. Chrześcijanie przeważają na południu i w środkowej części kraju, wyznawcy islamu – na Północy, ale tam również mieszkają katolicy, dlatego padają oni często ofiarami terroru ze strony islamistów.

 

W ramach obchodów Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanych, Pomoc Kościołowi w Potrzebie organizuje akcję „Sprawiedliwość dla Nigerii”. Poprzez akcję SMS`ową stowarzyszenie chce pokryć koszty remontu żeńskiej szkoły w Bomadi, do której uczęszcza blisko 1000 uczennic, zyskując możliwość zdobycia wykształcenia na wysokim poziomie. Z powodu braku konserwacji infrastruktura jest w bardzo złym stanie. Sale szkolne, blok administracyjny, biblioteka, stołówka i kuchnia, pomieszczenia pracowników i pokoje są zniszczone i nie nadają się do celów edukacyjnych. Bez kapitalnego remontu szkoła zostanie zamknięta, a 1000 uczennic pozbawionych możliwości zdobywania wiedzy.

 

Źródło: KAI, PKWP, episkopat.pl

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram