Viktor Orban, węgierski premier obciążył w poniedziałek Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy winą za impas w prowadzonych z nimi rozmowach na temat wznowienia pomocy finansowej dla Węgier. Po wtorkowym spotkaniu z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso w Brukseli zapewnił, że przeszkody dla wznowienia negocjacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pomocy finansowej dla Węgier zostały „praktycznie usunięte”.
Wczoraj Orban mówił, że gdyby MFW był gotów zapewnić nie pożyczkę, lecz porozumienie o przedsięwzięciach zabezpieczających, wystarczyłoby to do ustabilizowania węgierskiej gospodarki. – Nie jesteśmy w stanie doprowadzić do wznowienia negocjacji. Chcielibyśmy negocjować jutro rano lub tego popołudnia, ale odpowiedź jest taka, że istnieją pewne warunki wstępne ustalone prawdopodobnie przez Unię Europejską, które są warunkami nie dla porozumienia, lecz dla zainicjowania porozumienia – powiedział Orban w przemówieniu do przedstawicieli biznesu i dyplomatów w Brukseli.
Wesprzyj nas już teraz!
Dziś po spotkaniu z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso Orban wydał specjalne oświadczenie, w którym ogłosił, że jego rząd szybko wprowadzi proponowane zmiany do kontrowersyjnej ustawy o banku centralnym i podejmie dalsze konsultacje z Europejskim Bankiem Centralnym w sprawie rozwiązania sporu, który blokował rozpoczęcie rozmów. – Jeśli chodzi o Narodowy Bank Węgier, rząd szybko i na pełną skalę poczyni niezbędne kroki w zgodzie ze zgłoszonymi dotąd propozycjami – oświadczył premier. Innego komentarza na temat przebiegu rozmów z Barroso nie przedstawił.
Pod koniec 2011 roku zawieszone zostały rozmowy w sprawie pożyczki MFW dla Węgier. Tłumaczono to wprowadzeniem przepisów, które naruszają niezależność węgierskiego banku centralnego.
W ubiegłym tygodniu rząd Węgier przesłał do parlamentu projekt nowelizacji ustawy o banku centralnym, ale nie uwzględnił w nim wszystkich zastrzeżeń wysuwanych przez Komisję Europejską i Europejski Bank Centralny. Kwestią sporną były rozwiązania ograniczające zarobki szefa i członków kierownictwa banku, co łamie przepisy UE zakazujące zmniejszania płac szefów banków centralnych w trakcie ich kadencji.
Tłumacząc swoje stanowisko Orban mówił w Brukseli: – Wprowadziliśmy ograniczenie płac, ogólne ograniczenie płac dla funkcjonariuszy publicznych. Mówią nam, że to nielegalne. My tak nie uważamy!
Źródło: stefczyk.info
pam