W najnowszym wywiadzie dla hiszpańskiej gazety ABC, Ojciec Święty Franciszek ujawnił zaskakujące informacje. Bowiem w 2013 roku podpisał dokument o swojej abdykacji z urzędu papieskiego. Dokument miał zostać wykorzystany w sytuacji poważnej choroby lub trwałych problemów zdrowotnych, uniemożliwiających wykonywanie obowiązków papieża.
Informacje o dokumencie abdykacyjnym papieża Franciszka po raz pierwszy ujrzały światło dzienne. Ojciec Święty przyznał, że dzieli się nimi dopiero teraz, a sam dokument mówiący o rezygnacji z urzędu, został w 2013 roku przekazany kard. Tarcisio Bertone, ówczesnemu sekretarzowi stany w Watykanie. Franciszek w sobotę 17 grudnia skończył 86 lat, ale pomimo kłopotów zdrowotnych, w ostatnim czasie zapowiadał, że póki co nie zamierza rezygnować z urzędu.
Franciszek zapytany na łamach dziennika ABC, czy uważa, że powinna zostać ustanowiona oficjalna norma dla przypadków, gdy problemy zdrowotne lub wypadek przeszkodziły papieżowi odpowiedział:
Wesprzyj nas już teraz!
„Podpisałem już swoją rezygnację. Wówczas sekretarzem stanu był kard. Tarcisio Bertone i powiedziałem mu: „W przypadku przeszkody z powodów medycznych lub jakichkolwiek innych, oto moja rezygnacja” – stwierdził Franciszek, dodając, że ujawnia to po raz pierwszy publicznie.
Nie wiadomo jednak jakie są losy dokumentu podpisanego przez Franciszka w 2013 roku. Czy w jego posiadaniu wciąż jest kard. Tarcisio Bertone? Jeśli nie, to być może przechowywane są przez obecnego sekretarza stanu w Watykanie – kard. Pietro Parolina.
W wywiadzie udzielonym agencji Reutera w lipcu Ojciec Święty odrzucił spekulacje na temat rychłej rezygnacji i powtórzył, że może kiedyś zrezygnować, jeśli pogarszający się stan zdrowia uniemożliwi mu kierowanie Kościołem.
Od lipca Franciszek odbył trzy podróże zagraniczne – do Kanady, Kazachstanu i Bahrajnu. W niedługim czasie planuje odwiedzić Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy, co zostało zaplanowane w dniach od 31 stycznia do 5 lutego.
W wywiadzie dla ABC Franciszek powiedział, że sądzi, iż papieże Paweł VI (1963-1978) i Pius XII (1939-1958) podpisali podobne listy rezygnacyjne. Obaj zmarli jednak w trakcie sprawowania urzędu.
Portal „Il sismografo” przytacza w tym kontekście słowa obecnego regensa Prefektury Domu Papieskiego, o. Leonardo Sapienzy, który w swojej książce „La barca di Paolo” ujawnił istnienie ważnego listu papieża Pawła VI i opublikował jego tekst. Ponadto uzyskał od papieża Franciszka przedmowę, w której podkreśla on, że „Paweł VI troszczył się nie tyle o swoje zdrowie, ile o większe dobro Kościoła”.
Źródło: KAI
Oprac. WMa