1 sierpnia 2021

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego polityk PiS przypomina o reparacjach wojennych

(Ruiny Warszawy w styczniu 1945. Widok na Kanonię i Rynek na Starym Mieście (zdjęcie ilustracyjne). By M. Swierczynski [Public domain], via Wikimedia)

Niemcy oprócz dobrych gestów, słów przeprosin, nie byli skłonni, ani skwapliwi do tego, aby cokolwiek współfinansować Polakom, z tytułu zniszczeń. Prędzej, czy później Niemcy doczekają się rachunku – powiedział w niedzielę w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na antenie Polskiego Radia 24 Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.

W trakcie Powstania Warszawskiego Niemcy zniszczyli 25 proc. zabudowy miasta. Dalsze 30 proc. wyburzono podczas planowego niszczenia miasta w ciągu trzech i pół miesięcy po Powstaniu. Największe straty poniosło Stare Miasto, w którym w 1945 roku tylko jedna kamienica nadawała się do zamieszkania.

Niemcy oprócz dobrych gestów- dotychczas słów przeprosin, nie byli skłonni, ani skwapliwi do tego, aby cokolwiek współfinansować Polakom, z tytułu zniszczeń. Prędzej, czy później Niemcy doczekają się rachunku. Myślę, że mają tego świadomość. W mojej ocenie lepiej, żeby przyjęli to z godnością, dlatego, że ta skala strat i zniszczeń zadanych Polsce i Polakom wielokrotnie przekracza koszty odbudowy Pałacu Saskiego – ocenił poseł Mularczyk.      

Wesprzyj nas już teraz!

Jeżeliby Polska dostała odszkodowania, które się jej należą, to takich Pałaców Saskich jak ten Warszawie, mogłaby odbudować co najmniej tysiąc – podkreślił gość PR24.

Musimy mieć pełną świadomość tego, że skutki II wojny światowej wciąż oddziałują na nasze życie społeczne i publiczne, na jakość usług państwa. (…) Cały czas ścigamy dobrobyt krajów zachodnich, w których wojna nie miała tak poważnych konsekwencji jak w Polsce – podsumował Mularczyk.

W 2004 roku Urząd Miasta Stołecznego Warszawy opublikował „Raport o stratach wojennych Warszawy” za lata 1939-1945. Straty poniesione przez stolicę Polski w trakcie II wojny światowej zostały wycenione na 18,2 miliarda złotych według wartości polskiej waluty w sierpniu 1939 roku, co wynosiło 45,3 miliarda dolarów w przeliczeniu na kurs z 2004 roku.

 

Źródło: Polskie Radio 24, PolskieRadio24.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 36 431 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram