7 listopada w archidiecezji białostockiej rozpoczyna się Nowenna Opieki przed uroczystością Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia (16 listopada). Każdego dnia Nowenny Opieki, odprawianej uroczyście w białostockiej katedrze, opiece Matki Miłosierdzia powierza się małżeństwa i rodziny, duchowieństwo, młodzież, dzieci itd. Wezwanie tegorocznej Nowenny, które to nabożeństwo 78 lat temu z Wilna do Białegostoku przywiózł ks. abp Romuald Jałbrzykowski, to „Maryja w dziele zbawczym Boga, Matka Miłosierdzia i Królowa”.
Od roku 1977 Nowenna jest odprawiana w specjalnej kaplicy białostockiej fary, która została poświęcona przez ówczesnego kardynała metropolitę krakowskiego ks. abp. Karola Wojtyłę. W kaplicy znajduje się wierna kopia Wizerunku Matki Bożej Ostrobramskiej. W 1995 roku ten obraz, otoczony wielką czcią wiernych, w obliczu którego wielu doznało szczególnych łask, został obdarzony papieskimi koronami. Obecnie na końcowym etapie jest gruntowna renowacja tej kaplicy. Jej obecny wygląd już jest przepiękny.
Na Nowennę, która na każdy dzień posiada własny temat modlitwy i rozważań, licznie przybywają wierni z poszczególnych dekanatów i parafii całej archidiecezji białostockiej. Nowenna kończy się 16 listopada, uroczystością Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia, która jest główną patronką Archidiecezji Białostockiej.
Wesprzyj nas już teraz!
Kult Matki Boskiej Ostrobramskiej początkami swymi sięga II połowy XVI wieku. Wówczas to na świeżo wzniesionych murach obronnych Wilna, na bramie zwanej Miednicką lub Krewską, a później Ostrą, zawieszono wizerunek Matki Bożej. Dziś nie wiadomo jak wyglądał ten pierwotny wizerunek Maryi, gdyż został on zniszczony podczas działań wojennych w pierwszej połowie XVII. Po ich zakończeniu, i remoncie murów, tym razem od strony miasta, na Ostrej Bramie, w miejsce zniszczonego, zawieszono – nowy, znany dziś, wizerunek Madonny. Od strony zewnętrznej, nad bramą umieszczono obraz Chrystusa Salwatora (Zbawiciela).
Większość znawców historii Ostrej Bramy uważa, że obraz Matki Miłosierdzia został namalowany w XVI wieku w Wilnie przez nieznanego autora szkoły włoskiej, ale są też tacy którzy jego powstanie wiążą z Krakowem. Tak naprawdę, do dziś nie wiadomo kto, kiedy i gdzie namalował ten niezwykły obraz Matki Bożej. Ostrobramski wizerunek Matki Bożej przedstawia Ją w stanie błogosławionym, z długimi, delikatnymi palcami dłoni, złożonych na piersiach, lekko skłonioną głową, nakrytą chustką. Złotym wotywny półksiężyc, umieszczony jest na dole obrazu.
Wiadomo, że do rozszerzenia kultu obrazu Matki Miłosierdzia bardzo mocno przyczynili się karmelici bosi, którzy przy Ostrej Bramie w Wilnie, w roku 1626, wybudowali klasztor i kościół pw. św. Teresy. Również karmelici rozpoczęli prowadzić, w kościele św. Teresy w Wilnie, Nowennę Opieki Matki Miłosierdzia. Nabożeństwo to trwało tam nieprzerwanie przez 300 lat. Do białostockiej fary przeniósł je, wygnany przez Sowietów z Wilna w 1945 roku, metropolita wileński ksiądz arcybiskup Romuald Jałbrzykowski.
Adam Białous