Archidiecezja poznańska w tym roku raczej zniechęca do przyjmowania księży po kolędzie, lecz nie zabrania wizyty duszpasterskiej w domach. Z kolei w archidiecezji gdańskiej jest ona jedną z dopuszczalnych i równoprawnych form spotkania rodzin z kapłanem.
W najbliższym roku w archidiecezji poznańskiej nie będzie wizyty kolędowej w tradycyjnej formie – poinformował biskup Szymon Stułkowski. „Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św.” – czytamy w zarządzeniu wydziału duszpasterskiego Kurii.
Wesprzyj nas już teraz!
Podobne wytyczne wydano w poznańskiej archidiecezji w ubiegłym roku. Podczas kolędowej Mszy świętej duszpasterze powinni wygłosić okolicznościową homilię, odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi, jak również poświęcić wodę, którą wierni zabiorą do domów.
„Po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz pogadankę, poruszającą także bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach oraz książeczki kolędowej” – czytamy w liście podpisanym przez biskupa Stułkowskiego.
Poznański biskup pomocniczy przekonuje, że warto zachęcić wiernych, by po powrocie do domów celebrowali „liturgię rodzinną”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni, oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.
Jedynie na wyraźne życzenie i zaproszenie rodzin księża mogą odwiedzić parafian z wizytą duszpasterską w miejscu ich zamieszkania, zachowując wszystkie restrykcje sanitarne.
Tradycyjna wizyta duszpasterska w domach, zaproszenie wiernych do kościoła lub połączenie tych dwóch form kolędy wskazał z kolei arcybiskup Tadeusz Wojda w archidiecezji gdańskiej. O wyborze jednej z form kolędy ma zdecydować proboszcz danej parafii – informuje rzecznik, ks. Maciej Kwiecień.
Pierwszą z nich jest tradycyjna wizyta duszpasterska w domach tych wiernych, którzy wyraźnie o nią poproszą („kolęda na zaproszenie”). Drugą, tak jak w ubiegłym roku, ma być zaproszenie wiernych do kościoła na Mszę świętą w intencji poszczególnych parafian (np. według tradycyjnego planu wizyty duszpasterskiej).
Trzecia możliwość to połączenie dwóch poprzednich form, czyli zorganizowanie Mszy świętej dla wiernych z poszczególnych rejonów parafii oraz odwiedziny tych osób, które wyraźnie o to poproszą.
Źródło: KAI
RoM