Resort obrony narodowej informuje o znalezieniu w Centralnym Archiwum Wojskowym akt m.in. gen. Marka Dukaczewskiego, szkolonego w Moskwie oficera, który był ostatnim szefem Wojskowych Służb Informacyjnych. Centrum od niedawna kieruje prof. Sławomir Cenckiewicz.
Ministerstwo Obrony Narodowej informuje:
Wesprzyj nas już teraz!
W związku z informacją przekazaną Ministrowi Obrony Narodowej przez Pełnomocnika ds. Reformy Archiwów Wojskowych dr. hab. Sławomira Cenckiewicza, że w Centralnym Archiwum Wojskowym znaleziono akta personalne żołnierzy Zarządu II Sztabu Generalnego (w tym m. in. Marka Dukaczewskiego) podlegające przekazaniu do IPN, minister Antoni Macierewicz zapewnia, że wszystkie archiwalia, o których traktuje ustawa o IPN z 18 października 2007 r. (Dz.U.2013.1388, Art. 29a. 1.) zgodnie z prawem zostaną niezwłocznie przekazane do archiwum IPN – czytamy w komunikacie Bartłomieja Misiewicza, rzecznika prasowego resortu obrony.
Dr hab. Sławomir Cenckiewicz zgodnie z decyzją szefa MON, został 4 stycznia powołany na stanowisko Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej ds. Reformy Archiwów Wojskowych oraz pełniącego obowiązki dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego.
Generał Marek Dukaczewski to były podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz ostatni szef Wojskowych Służb Informacyjnych. Dukaczewski pracował w Zarządzie II Sztabu Generalnego WP. W latach osiemdziesiątych XX w. brał udział w operacjach wywiadowczych w Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Uczestniczył w kursach GRU w Moskwie (sierpień 1989) – później Dukaczewski określił je jako „dwumiesięczne seminarium”. Jako żołnierz Z II SG WP miał kryptonim „Speedy”.
Zarząd II Sztabu Generalnego WP (Jednostka Wojskowa 4552) był instytucją wywiadu wojskowego w latach 1951-1990, działająca w ramach struktury Sztabu Generalnego WP. W myśl ustawy z 18 grudnia 1998 roku o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Z II SGWP uznawany jest za organ bezpieczeństwa państwa.
Źródło: rp.pl/wPolityce.pl
luk