W Antwerpii rozpoczął się proces 46 członków islamskiej organizacji „Sharia4Belgium” oskarżonych o rekrutację młodych muzułmanów dla Islamskiego Państwa. Według oficjalnych danych, w Iraku i Syrii walczy 400 osób posiadających belgijski paszport.
Sharia4Belgium to organizacja salaficka powstała w roku 2010. Jej zasadniczym celem jest wprowadzenie rządów szariatu. W 2011 r. członkowie grupy oficjalnie ogłosili, że w Antwerpii, drugim co do wielkości mieście Belgii, działalność rozpoczął islamski sąd religijny. W 2012 r., po uwięzieniu przez władze niektórych przywódców organizacji pozostali jej członkowie zapowiedzieli rozwiązanie grupy. Tak się jednak nie stało. Salafici wciąż rekrutowali ochotników chcących przyłączyć się do terrorystów. Według prokuratury w Iraku i Syrii po stronie Islamskiego Państwa walczy 400 belgijskich obywateli. 10 procent z nich to rekruci zwerbowani przez Sharia4Belgium.
Wesprzyj nas już teraz!
Szesnastu radykałom grozi kara do 15 lat więzienia i grzywny w wysokości do 30 tysięcy euro. Pozostałym aktywistom grozi kara do 12 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dziesięć lat. Dziewięciu oskarżonych nie udało się zatrzymać – najprawdopodobniej walczą w Syrii bądź zostali tam zabici.
W pierwszym dniu procesu, który rozpoczął się 29 września, prokuratorzy podkreślili przed antwerpskim sądem, że członkowie Sharia4Belgium starali się pozyskać młodych mężczyzn i kobiety na ulicach Antwerpii i Vilvoorde. Zainteresowanych zapraszali na zamknięte spotkania poświęcone oficjalnie studium nad Koranem. W ich trakcie omawiano publikacje dżihadystów. Sharia4Belgium rekrutowała za pośrednictwem mediów społecznościowych, aktywiści wygłaszali także „kazania” na ulicach największych miast.
Założycielem Sharia4Belgium był Fouad Belkacem, 32-letni Marokańczyk urodzony w Belgii, blisko związany z brytyjskimi islamistami. Policja zatrzymała go w 2012 r. Belkacem odsiaduje wyrok za podżeganie do nienawiści wobec nie–muzułmanów. Dodatkowo grozi mu kara 15 lat pozbawienia wolności za kierowanie organizacją przestępczą.
Źródło: gatestoneinstitute.org., AS.