5 lipca 2018

W czwartek kolejne głosowanie w sprawie ACTA 2.0. Wikipedia wyłączona na 24 godziny

(źródło: pixabay.com)

Protesty na ulicach wielu europejskich miastach przeciwko unijnej dyrektywie dotyczącej praw autorskich w Internecie tzw. ACTA 2, to tylko jedna z form wyrażenia sprzeciwu wobec przygotowywanych przepisów. W środę kilka minut po godzinie 15.00 najpopularniejsza encyklopedia internetowa, czyli Wikipedia zablokowała swoje zbiory na 24 godziny.

 

W opublikowanym komunikacie przedstawiciele polskiej sekcji Wikipedii poinformowali, że wszystkie treści zawarte w serwisie będą niedostępne dla czytelników i edytorów. Po uruchomieniu portalu zamiast wyszukiwanego hasła wszystkim zainteresowanym wyskoczy komunikat dotyczący głosowanej w czwartek unijnej dyrektywy. Czytamy w nim, m.in. że „zagraża ona wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do sieci. Wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje”.

 

Według wikipedystów zmiany w dyrektywie prawno-autorskiej, nad którymi pracują eurodeputowani stanowią „zagrożenie dla otwartości Internetu” i ograniczają możliwości „swobodnego dzielenia się wiedzą w internecie”.

 

Jak podkreślają eurokraci unijna dyrektywa w sprawie praw autorskich ma „ograniczyć piractwo internetowe”. Nakłada ona na takie serwisy jak Youtube, Facebook, Twitter, Instagram itd. obowiązek „monitorowania treści, pod kątem tego czy nie łamią one prawa autorskiego”.

 

Wielu internautów uważa jednak, że przygotowywane prawo może być nadużywane i jeszcze bardziej podniesie poziom inwigilacji w sieci. Zmianom sprzeciwił się też polski rząd, a także polska 

 

W czwartek o godzinie 12.00 europosłowie zdecydują, czy unijna dyrektywa o prawie autorskim będzie procedowana w kształcie proponowanym przez Komisję Prawną Parlamentu Europejskiego, czy też na ten temat powinna się odbyć debata na sesji plenarnej.

 

Źródło: polskieradio.pl, gość.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie