Parlament Europejski po raz drugi będzie miejscem obszernego seminarium, poświęconego studium prześladowań chrześcijan w Europie. Naukowcy, prawnicy i duchowni z różnych krajów spotkają się we wtorek 2 października, aby przedstawić raporty o sytuacji chrześcijan i przestrzeganiu zasady wolności wyznania w Europie.
Przedsięwzięcie organizuje Komisja Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) przy wsparciu dwóch frakcji europarlamentu: Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz Grupy Europejskiej Partii Ludowej. Pierwsza tego typu konferencja odbyła się w marcu 2011 r. Podkreślano wówczas fakt, iż dyskryminacja chrześcijan ma miejsce także w kolebce chrześcijaństwa, którą jest Europa. W tym roku dyskusja ma bazować na konkretnych raportach i zmierzać do określenia tendencji, jakie dostrzegane są po upływie 1,5 roku od poprzedniego spotkania.
Wesprzyj nas już teraz!
Seminarium ma na celu nie tylko zaprezentowanie szerszemu gronu odbiorców obrazu naruszeń wolności wyznania w różnych częściach Europy, ale także podjęcie refleksji na temat pozytywnych doświadczeń w zwalczaniu agresji wobec chrześcijan na starym kontynencie. Przykład orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wobec słynnej skargi obywatelki Włoch Soile Lautsi, która żądała zdjęcia krzyży z sal lekcyjnych w szkołach, pokazuje, iż problemy prześladowania chrześcijan coraz częściej udaje się rozwiązać pozytywnie wówczas, gdy są one nagłaśniane przez media i powodująmocną reakcję ze strony opinii publicznej.
W programie przewidziano w sumie 12 wystąpień, podzielonych na następujące panele: Raporty na temat sytuacji chrześcijan w Europie, Wolność wyznania w Europie: pozytywne przesłanki i bieżące problemy, Reakcje ze strony Parlamentu Europejskiego. Swoją obecność podczas konferencji zapowiedzieli przedstawiciele ośrodków zajmujących się prześladowaniami na tle religijnym: Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji wobec Chrześcijan w Europie, Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości, Biura Parlamentarnego Episkopatu Szkocji.
Konferencja odbędzie się 2 października 2012 roku w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli, w godzinach 9:30-13:00. Jej przebieg będzie tłumaczony na sześć języków, w tym także na język polski.
Źródło: comece.org
tom