Już po raz siódmy obchodzimy przypadający na 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uczczenie pamięci bohaterów, obrońców niepodległego bytu Państwa Polskiego, włączyli się przedstawiciele władz Polski. – Dzisiaj obchodzimy święto tych, którzy w najtrudniejszym momencie wiedzieli, jak się zachować – powiedziała premier Beata Szydło.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych premier Beata Szydło wzięła udział w uroczystościach na cmentarzu na Powązkach Wojskowych, gdzie spotkała się z przedstawicielami podziemia antykomunistycznego.
Wesprzyj nas już teraz!
– Władze komunistyczne chciały zniszczyć pamięć o Żołnierzach Wyklętych, ale Polacy na to nie pozwolili. Dzisiaj obchodzimy wyjątkowe święto tych, którzy uczą nas, co to jest patriotyzm i poświęcenie dla Ojczyzny. Dzisiaj obchodzimy święto tych, którzy w najtrudniejszym momencie wiedzieli, jak się zachować – powiedziała premier.
„Pamięć o Żołnierzach Wyklętych umacnia w Polakach wolę trwania przy najważniejszych dla nich wartościach: wolność i honor, solidarność i poświęcenie dla sprawy narodowej” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości upamiętniających Żołnierzy Wyklętych.
Z kolei w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbyły się uroczystości pod patronatem resortu obrony narodowej.
– Oni byli nieugięci, niezłomni. Dlatego dzisiaj tu możemy być, dlatego możemy odbudowywać polską niepodległość, polską armię, w której mogą powstawać nowe formacje, byśmy nigdy nie musieli przeżywać hańby porażki, goryczy nowej okupacji, dramatu niszczenia niepodległego państwa polskiego. To jest właśnie dorobek Żołnierzy Niezłomnych – mówił Antoni Macierewicz do żyjących Żołnierzy Wyklętych. Jak dodał, to właśnie im „możemy odbudowywać wojsko polskie”. – Żołnierze Wyklęci wiedzieli, że Bóg, Honor i Ojczyzna będą istotą państwa polskiego – powiedział minister.
Z kolei wicepremier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty na grobach „Inki” i „Zagończyka” w Gdańsku. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wiceminister Patryk Jaki w towarzystwie Zofii Pileckiej, córki rotmistrza Witolda Pileckiego, symbolicznie otworzyli bramy aresztu przy ulicy Rakowieckiej. Zaś służby podległe MSWiA wzięły udział w akcji krwiodawstwa.
Źródło: tvp.info
MA