8 grudnia 2014

„W imię Boże, zaczynajmy!” – Ks. Skarga Sługą Bożym

(fot. pam)

W poniedziałek – w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny – w krakowskiej Kurii rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Piotra Skargi, jezuity. Od 8 grudnia 2014 roku temu znakomitemu kaznodziei przysługuje tytuł „Sługa Boży”. – To ważny moment dla naszej Ojczyzny i dla Kościoła, na który czekaliśmy czterysta lat – podkreślił ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

 

W czasie pierwszego spotkania o. Krystian Biernacki, jezuita, wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym ks. Piotr Skargi zwrócił się z prośbą do ks. kard. Dziwisza o otwarcie procesu. Przedstawił także życiorys Sługi Bożego. W rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że najbliższe półtora roku to będzie czas wytężonej pracy, kiedy zbierane będą dokumenty i przesłuchiwani będą świadkowie. Wyjaśnił, że prowadzony proces będzie procesem historycznym. – Będziemy przesłuchiwać także tych, którzy mają kult do Sługi Bożego i wciąż zostawiają na jego trumnie karteczki z prośbami i podziękowaniami – powiedział.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zapytany co dziś ks. Skarga powiedziałby Polakom, hierarcha odpowiedział jednoznacznie: – Żeby się nie dzielili, ale jednoczyli. Powiedziałby zwłaszcza politykom, że mają dbać o dobro wspólne, a nie prywatne interesy. Po prostu mówiłby o jedności, o dbaniu o państwo, o Polskę i Kościół – wyjaśniał.

 

Pierwsza sesja procesu, w czasie której zostali powołani i zaprzysiężeni członkowie trybunału, była otwarta. Wzięli w niej udział kapłani, siostry zakonne i wielu krakowian. O tym, jak wielkiej wagi było to wydarzenie może świadczyć fakt, że oprócz ks. kard. Dziwisza przybył na nie także ks. kard. Franciszek Macharski, ks. kard. Marian Jaworski, ks. bp Jan Zając oraz ks. bp Jan Szkodoń.

 

W swoim słowie ks. kard. Stanisław Dziwisz zauważył, że proces beatyfikacyjny Skargi zbiega się z rozpoczęciem Roku Życia Konsekrowanego. Mówił: – W imię Boże rozpoczynamy proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny. Ks. Piotr Skarga jest żywą ilustracją istoty i sensu życia konsekrowanego, będącego darem dla całego Kościoła i społeczeństwa.

 

Metropolita krakowski zaznaczył, że dziś stajemy wobec ważnej postaci, obok której nie można przejść obojętnie. – Ks. Piotr Skarga zajmuje poczesne miejsce w naszej historii, ale nie do tego ogranicza się jego rola. Jego życie i dzieło zapraszają nas do refleksji nad naszą teraźniejszością i przyszłością – wyjaśnił.

 

Kard. Dziwisz podkreślił jednocześnie, że ks. Skarga był płomiennym kaznodzieją i patriotą. Przypomniał, że przeżywał on dramat podziału Kościoła w XVI wieku i żarliwie walczył o jego jedność, a jego słowa nic nie straciły na aktualności. – Sługa Boży był patriotą w najlepszym tego słowa znaczeniu. Kochał Polskę. Kochał Naród polski, dlatego bolał nad jego przywarami, nad postawą rządzących, przewidując nieszczęścia, które miały spaść na kraj. Szkoda, że nie słuchano do końca naszego proroka. Zajmując się wielkimi sprawami Kościoła i Ojczyzny, ks. Piotr nie zapominał o konkretnym człowieku, o ubogich potrzebujących pomocy. To dla nich założył w Krakowie Arcybractwo Miłosierdzia, czynne do dnia dzisiejszego, oraz inne charytatywne instytucje – mówił.

 

Kończąc swoje słowo kard. Dziwisz zaznaczył: – Zatem w imię Boże rozpoczynamy proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny wielkiego kapłana i zakonnika, jezuity. Czynimy to na początku Roku Życia Konsekrowanego, ogłoszonego przez Papieża Franciszka. Ks. Piotr Skarga jest żywą ilustracją istoty i sensu życia konsekrowanego, będącego darem dla całego Kościoła i społeczeństwa. On „kochał i służył we wszystkim”. Służył żarliwie i spalał się w tej służbie jak woskowe świece, które odlewał dla kościoła. Mamy nadzieję, że wyniesienie do chwały ołtarzy Sługi Bożego ks. Piotra Skargi umocni naszą wiarę, pogłębi naszą nadzieję i rozpali jeszcze bardziej naszą miłość Boga, Kościoła i Ojczyzny. Zatem, w imię Boże, przystąpmy do dzieła!

 

Jako ostatni głos zabrał o. Jakub Kołacz, prowincjał jezuitów, który zapewnił, że Towarzystwo Jezusowe dołoży wszelkich starań, by postać ks. Piotra Skargi była coraz szerzej znana i to nie tylko jako patrioty, ale przede wszystkim człowieka świętego.

 

Na koniec przed błogosławieństwem ks. kard. Stanisław Dziwisz wraz ze zebrani w kaplicy arcybiskupów krakowskich odmówił modlitwę o beatyfikację Sługi Bożego ks. Piotra Skargi.

 

 

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram