Federalny Sąd Apelacyjny w San Francisco czasowo zablokował wykonywanie prawa zakazującego terapeutom w Kalifornii leczenia homoseksualistów poniżej 18 roku życia. Przed tym wyrokiem, rodzice chcący przeprowadzić terapię mieli być zmuszani do ograniczenia się do korzystania z pomocy podmiotów kościelnych lub nielicencjonowanych. Prawo miało wejść w życie 1 stycznia 2013 r.
Regulacje zakazujące praktyk leczenia z homoseksualizmu ustanowił kalifornijski gubernator Jerry Brown. Tego typu terapie określił mianem „znachorstwa”. Kalifornia była pierwszym stanem, który wprowadził takie przepisy. W odpowiedzi trzech terapeutów wstąpiło na drogę prawną. Argumentowali, że zakaz leczenia narusza 1 Poprawkę do Konstytucji, gwarantującą wolność słowa. Anthony Duk, Donald Welch i Aaron Bitner, który nb. sam wyleczył się z homoseksualizmu na początku grudnia uzyskali czasowe zwolnienie z konieczności stosowania tego prawa. Jednak dzień później w osobnym procesie, sąd odmówił udzielenia analogicznego zwolnienia dwóm organizacjom: National Association for Research and Therapy of Homosexuality (NARTH) oraz American Association of Christian Counselors (AACC), a także innym terapeutom.
Wesprzyj nas już teraz!
„Kalifornia słusznie zakazała tej bezprawnej i szkodliwej praktyki i będzie bronić tego prawa”, napisała Lynda Gledhill, rzecznik prokuratora generalnego Kalifornii. Z kolei prawnik reprezentujący organizację NARTH, Mat Staver wyraził zadowolenie z ostatniego wyroku sądu. Jego zdaniem kalifornijski przepis był dyskryminacją nieletnich i ich rodziców. – Osoby małoletnie, które w istocie reprezentujemy zmagały się z problemem homoseksualizmu i dzięki naszym działaniom mogły uzyskać porady, zmniejszające lub likwidujące problemy, na jakie natrafiały w życiu – mówi Mat Staver, prawnik reprezentujący NARTH. – Porady te były zgodne z przekonaniami religijnymi i moralnymi tych osób. Gdyby nie wstrzymanie egzekucji kalifornijskiego prawa, to musielibyśmy powiedzieć tym młodym ludziom, że ich problemy, spowodowane często przez patologiczne sytuacje to norma i że powinni oni praktykować homoseksualizm nawet wbrew własnej woli – dodał.
Zdaniem Richarda A. Cohena, znanego amerykańskiego psychoterapeuty i byłego homoseksualisty, przyczyny homoseksualizmu mają w głównej mierze podłoże psychologiczno-emocjonalne. Należą do nich m.in. odziedziczone problemy rodzinne, trudne wydarzenia w życiu, nadwrażliwość emocjonalna, nadużycia seksualne, problemy w kontaktach z rówieśnikami, zranienia dotyczące postrzegania własnego ciała czy niekorzystny wpływ mediów. Problemem jest także zła relacja z ojcem i brak męskich wzorców. Skoro jednak przyczyny homoseksualizmu mają charakter psychiczny, to są możliwe do wyleczenia. Ze stanowiskiem tym polemizują lewicowcy kwestionujący możliwość zmiany orientacji seksualnej dzięki metodom naukowym.
Źródła: businessweek.com
Marcin Jendrzejczak