4 listopada 2021

W Kongresie USA krytycznie o Polsce i Węgrzech. Czy debata była jednak uczciwa?

W amerykańskim Kongresie rozmawiano o stanie praworządności i demokracji w Polsce i na Węgrzech. Posiedzenie zorganizowała Komisja ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Kierują nią dwaj politycy Demokratów, senator Ben Cardin i reprezentant Steve Cohen. Część osób przesłuchiwanych w ramach posiedzenia komisji wyrażało się o Polsce bardzo krytycznie. Z drugiej strony posiedzenie komisji nie cieszyło się większym zainteresowaniem amerykańskich polityków.

W posiedzeniu wzięło udział jedynie trzech członków Komisji; wszyscy to Demokraci. Kilka dni wcześniej najwyższy rangą Republikanin w Komisji, Roger Wicker, wydał oświadczenie dziękując Polsce i Węgrom za ich udział w misji NATO w Afganistanie. Można zatem powiedzieć, że ocena Polski i Węgier jest do pewnego stopnia pochodną przynależności partyjnej polityków w USA.

Polskie media cytują przede wszystkim wystąpienie Heather Conley, która kieruje think tankiem German Marshall Fund. Think tank został założony w 1972 roku z inicjatywy Niemiec. Nie zaskakuje zatem, że Heather Conley bardzo mocno krytykowała Polskę, występując przed Komisją jako ekspert.

Wesprzyj nas już teraz!

Stan demokracji w Polsce i na Węgrzech stale się pogarsza, a USA powinny w reakcji rozważyć przesunięcia w dyslokacji wojsk lub sankcje gospodarcze – stwierdziła Conley.

Conley w przeszłości pełniła funkcję zastępcy sekretarza stanu ds. Europy w administracji George’a W. Busha.

Być może powinniśmy zastanowić się nad zmianą rozlokowania wojsk w regionie – dodała Conley.

Krytycznie wobec Polski i Węgier wypowiedzieli się też Dalibor Rohac z American Enterpriste Institute oraz Zselyke Csaky z Freedom House; nie postulowali jednak takich działań, jak Conley. Rohac zasugerował, że silny nacisk ze strony USA na Polskę i Węgry może przynieść odwrotny skutek i zostać wykorzystany przez Rosję. Rohac podkreślił też, że USA powinny podejść do Węgier twardziej, niż do Polski, bo Polska sprzeciwia się wpływom Rosji oraz jest wyważona względem Chin, podczas gdy Węgry utrzymują dobre relacje z tymi przeciwnymi USA państwami. – Myślę, że w związku z tym do Węgier powinno się podejść znacznie twardziej niż w przypadku Polski. W pewnym momencie Węgry będą musiały wybrać, po której stronie się opowiedzieć – ocenił Rohac.

Z kolei Csaky wskazała na zobowiązania USA wobec „społeczeństwa obywatelskiego” w Polsce i na Węgrzech.

Conley po zakończeniu debaty nieco się cofnęła, wskazując, że ewentualne zmiany ws. wojsk powinny być stosowane jedynie jako środek ostateczny.

Przewodniczący Komisji Ben Cardin stwierdził, że podziela obawy, które wyrażała między innymi Conley, uważa jednak, że USA powinni podchodzić do Polski z pozycji przyjaźni.

Źródło: polsatnews.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 311 451 zł cel: 300 000 zł
104%
wybierz kwotę:
Wspieram