6 marca 2013

Kongijski episkopat sprzeciwił się wszelkim próbom zmiany konstytucji. Podkreślił, że troska o jedność narodową i niepodzielność kraju powinny stanowić priorytet dla władz w Kinszasie. Stanowisko biskupów jest głosem w dyskusji na temat przyszłości Demokratycznej Republiki Konga, od miesięcy pogrążonej w nowym konflikcie.

 

Ostatnio w Addis Abebie zostało podpisane porozumienie pokojowe dotyczące państw regionu Wielkich Jezior. Sygnowali je szefowie rządów, przywódcy rebelii i sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon. Mimo to w regionie Północnego Kiwu dochodzi do kolejnych starć. Wojska rządowe oddały rebeliantom bez walki strategiczne miasto Rutshuru.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Coraz głośniej mówi się o podziałach w łonie rebelianckiego ugrupowania M23, którego działania doprowadziły do destabilizacji sytuacji w regionie. Część rebeliantów opowiada się za zakończeniem konfliktu, istnieje też jednak silne skrzydło, które chce dalej kontynuować walkę.

 

Raport Caritas Goma, miasta będącego stolicą Północnego Kiwu, zawiera dramatyczne informacje. Mowa jest w nim o masowych gwałtach, porwaniach dzieci i wcielaniu ich do wojska, a także grabieżach i mordach na ludności cywilnej. Szacuje się, że w wyniku eskalacji przemocy 2 mln Kongijczyków musiało opuścić swe domy; połowa z nich to mieszkańcy Północnego Kiwu. W 30 istniejących obozach dla uchodźców największym problemem jest brak żywności.

 

 

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram